„Je to proto, že jsme se zavázali Státnímu fondu životního prostředí, že se k síti napojí všech pět set třicet domů,“ vysvětlil starosta Jablůnky Čeněk Hajný.

V případě, že smlouvu poruší, hrozí vesnici, že bude muset vrátit dotaci. Ta činila přes sto milionů korun. To nechce vedení obce připustit.

„Vím, co prodlevu způsobilo. Lidé nechtějí přeplácet přespolní firmy, a tak si na výkopové práce objednávají místní, které jsou levnější. Jenomže ty samozřejmě nestíhají,“ upozornil Hajný.

Většina domácností je už ale na kanalizaci napojena. „Využili jsme této možnosti hned, jak to bylo možné,“ popsala například Miroslava Jakubcová. Do vesnice se nastěhovala před pěti lety. A téměř hned jí začala přetékat jímka. „Měli jsme s tím strašný problém, na to nás při prodeji ale nikdo neupozornil,“ vysvětlila sedmatřicetiletá žena.

Také Jan Adámek se ke kanalizaci připojil. „Po deštích mi vždy natekla do jímky voda ze zahrady, musel jsem často vyvážet, a tak hned, jak byla možnost, připojil jsem se,“ řekl sedmasedmdesátiletý muž.