Ve městě, kde je nyní budoucí hejtman Čunek starostou, budou muset na jeho místo nalézt náhradu.

Jiří Čunek po víkendovém vítězství ve volbách sám Deníku řekl, že zastávat funkce starosty a hejtmana najednou by nezvládal.

„Divím se, že není pod střetem zájmů být starostou a hejtmanem. Ale naopak může být užitečné být senátorem a hejtmanem, tyto činnosti se vhodně doplňují," naznačil, že křeslo v Senátu opouštět nehodlá.

To starostovské ale podle vlastních slov předá. „Zatím není jasné komu. Nějakou představu mám, ale tam to vyjednávání není jednoduché a bude se vyjednávat i měsíce," řekl Čunek.

NÁSTUPCEM BUDE NĚKDO Z LIDOVCŮ

Jako nejpravděpodobnější se nyní jeví, že kandidátem na nového starostu se stane některý z jeho lidoveckých kolegů ve vsetínském zastupitelstvu. KDU-ČSL totiž před dvěma lety ovládla také komunální volby v největším valašském městě. Na post starosty tak má nárok. „Jiří Čunek oznámil, že post starosty opustí a to se také stane. Kromě něj je ale v zastupitelstvu dalších pět zástupců KDU-ČSL," řekla Simona Hlaváčová, místostarostka Vsetína a stranická kolegyně Jiřího Čunka. Kdo z pěti lidoveckých zastupitelů má nyní větší šanci nahradit Čunka na postu starosty, není rozhodnuto. Vedle Simony Hlaváčové jsou členy zastupitelstva také Daniel Bělov, Bohumila Holeňová, Libor Podešva či Róbert Teleky (na snímcích).

Teoreticky se nabízí také možnost, že by post prvního muže na radnici převzal nynější místostarosta Tomáš Pifka zvolený do zastupitelstva za seskupení Starostové a nezávislí (STAN).

KOALICE BUDE CTÍT VÝSLEDKY VOLEB

Jak však Pifka řekl Deníku, STAN hodlá respektovat výsledek komunálních voleb z podzimu 2014. „Tedy skutečnost, že vítězem voleb ve Vsetíně je KDU-ČSL, a má tedy právo nominovat na starostu někoho z vlastních řad," řekl Pifka.

Stejný názor zastává také vsetínský radní a člen koaličního hnutí ANO Jiří Kašpar. „Starosta by měl být někdo z nejsilnější strany a tou byla ve volbách KDU- -ČSL. Někoho navrhnout je tedy především její věcí a věcí nynějšího starosty Jiřího Čunka," řekl Kašpar.