Fe Ostrata, Zlín­Prštné

Výkupčí redaktorům od první chvíle zjevně nedůvěřovala. Značky ani kanál od nich nepřijala. „Nemám peníze na vrácení. Mám jen tisícovky a to tisícovka asi nebude tady za tohle. Už jsem tady lítala po všech možných a už mi nechtějí rozměnit,“ vymluvila se.

Po chvíli pozměnila ideu o penězích v kase, ale dál obhajovala zamítavý postoj. „Mám tu teď jenom tři sta šedesát korun na výkup,“ sdělila.

Redaktoři projevili při fiktivní licitaci spokojenost i s touto nižší částkou. Výkupčí se ale znovu nenechala obměkčit a přímo uvedla, že zboží na vozíku nepřevezme. „Ten kanál vám nemůžu vzít, protože mě tady potom budou uhánět policajti, od koho jsem to vykoupila,“ uzavřela výkupčí diskuzi.

Kaskon, Zlín­Prštné

Pracovník sběrny se redaktorů nejprve pečlivě přeptal, odkud odpad mají. Poučil je, že kradené zboží nepřijímá. Spokojil se ale s nabízenou ideou o kanálu od kamaráda z Pasek. „No jenom, aby to byla pravda, aby sem nedošli policajti, že je sebraný ze silnice,“ divil se.

Za značky i kanál byl ale připraven zaplatit. „To je hliník, to je dvacet dva. Za litinu je tři koruny padesát. Je toho padesát osm. Já ti to spočítám,“ vysvětlil. Po zvážení kovu ovšem striktně vyžadoval občanský průkaz. „Já se musím chránit. Kamarád, nekamarád. Nechci chodit po kopci po policajtoch. Chci občanku po každém. I když mi doveze půl kila,“ uzavřel.

Sběrna surovin, Zlín­Jižní Svahy

Ve sběrně pod největším zlínským sídlištěm Jižní Svahy pracovníci materiál bez problémů přijali. „Toto shoďme dolů, budem to tam dávat,“ vybídl ho jeden z pracovníků sběrny. Při vykládání výkupčí doporučil dopravní značky ukrýt pod hromadu hliníkového odpadu. „Ty vole značky. Schov ty značky, tam to ještě vejde, ne?“ řekl. Přijal, zvážil a finančně ohodnotil i litinový kanál.

Za odevzdaný obsah vozíku dostal redaktor 600 korun na ruku. „A to je všechno?“ dotazoval se figurant, jestli se nemusí legitimovat. „Jo,“ uzavřel výkupčí. Nechtěl po redaktorovi občanku ani jiný průkaz totožnosti.

Odtajnění identity redaktora zaměstnance výkupny evidentně zaskočilo. Téměř mlčky mu peníze vyměnili zpět za značky a kanál a dokonce pomohli redaktorovi s naložením „odpadu“ zpět na vozík.

Quintal dog , Zlín – Příluky:

Výkupčí kovů v malé sběrně v garáži u rodinného domu na Pančavě byli od první chvíle nekompromisní. „Kurňa chlapi! My značky neberem,“ prohlédli si nabízené zboží ve vozíku. Nepřesvědčil je ani vymyšlený příběh o kanálu od kamaráda z Pasek. „On má doma kanál? On má doma jako dopravní značení, jo? Kámoš? Kanál a značky! Chlapi, tak toto ne. My se nechcem dostat do průseru,“ rozčílil se výkupčí.

Jeho kolega hovořil ještě o poznání výmluvněji. „Odjezd! Ty vole pryč. Odchod hoši,“ doplnil jadrně. „My železo stejně neberem a kvůli dvaceti dekům hliníku se tady nenecháme kurňa potahovat od policajtů,“ ukončili diskuzi.

Martin Lavay