Obnovení vyšetřování již uzavřených kauz znovu nařídila olomoucká státní zástupkyně Marie Kodytková na žádost rožnovského opozičního zastupitele Ivo Jelínka (SNK ED).

Někdejší vládnoucí koalice na rožnovské radnici prosadila prodej uvedených nemovitostí v roce 2009. Za golfový areál utržilo město 19 milionů korun, za dům s byty na půli cesty necelých osm milionů.

Opoziční zastupitel Ivo Jelínek podal hned poté ve věci obou prodejů trestní oznámení s tím, že majetek byl prodán pod cenou. „Obáváme se, že se policie i současné vedení města snaží vyšetřování oddalovat. V únoru 2012 už by mohlo dojít k promlčení případu. Jedině medializace je cestou, jak zlikvidovat politickou korupci v Rožnově,“ řekl včera na tiskové konferenci v rožnovském hotelu Relax Jelínek. Tiskové konference se účastnili současní opoziční zastupitelé za SNK ED, Stranu zelených a Zdravý Rožnov.

Vsetínská policie se případem zabývala už třikrát a pokaždé jej odložila s tím, že se trestný čin nestal. Opírala se přitom o dva znalecké posudky, které ocenily golfový areál na jednadvacet a poté necelých sedmnáct milionů korun. „Ve druhém případě by to znamenalo, že metr čtvereční golfového pozemku má hodnotu necelých devatenáct korun,“ upozornil Jelínek.

V případě domu s byty na půli cesty znalec v uváděném posudku stanovil cenu stavebních pozemků na 11,50 za metr čtvereční. „Je to proto, že autor oceňoval většinu pozemků jako ornou půdu či trvalý travnatý porost a nikoliv jako sportoviště v případě golfu či stavební parcely v případě domu s byty na půli cesty,“ upozornil Jelínek. Sám si také nechal zpracovat posudek, podle kterého by jen golfový areál měl hodnotu až 43 milionů korun.

Tiskové konference se včera zúčastnil také bývalý starosta Rožnova Jaroslav Kubín, za jehož působení ve funkci v roce 2009 se oba rozporuplné prodeje uskutečnily. Ten někdejší postup města hájil.

Kubín se brání

„Valašský golfový klub Rožnov, který areál koupil, byl jediným zájemcem. Navíc měl na pozemky předkupní právo, kvůli nevýhodné nájemní smlouvě, kterou s klubem uzavřelo zastupitelstvo už před volbami v roce 2006. Pronajalo je za sto tisíc ročně na devadesát devět let,“ uváděl Kubín.

Na nové prověřování prodeje golfu a dalších nemovitostí reagovalo vyjádřením také současné vedení města.

„Trváme na svém původním stanovisku ve věci prodeje golfového areálu a domu s byty na půli cesty. Prodej v obou případech proběhl transparentním způsobem a město při něm žádným způsobem nepochybilo, což bylo potvrzeno opakovaným vyšetřováním policie,“ komentoval mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross.

Vsetínští policisté se nyní budou případem zabývat znovu. „V současné době je spis na Okresním státním zastupitelství ve Vsetíně, které bude činit další kroky,“ potvrdila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.