Výtěžek půjde na transparentní účet Bečva 2020, ze něhož se financuje obnova řeky Bečvy. V sobotu se ve Valašském Meziříčí rovněž uskuteční již čtvrtý protestní pochod za řeku Bečvu.

Dvacátého září minulého roku unikl do Bečvy kyanid a otrávil většinu živých organismů na čtyřiceti kilometrech délky toku od Valašského Meziříčí až po Přerov.

„Rybáři a další lidé, kteří pomáhali (při odstraňování následků otravy), lovili mrtvé ryby se slzami v očích. Viník se dosud nenašel ani nepřiznal,“ připomněl za pořadatele sobotního happeningu Zbyněk Hanko. Havárii stále vyšetřuje policie.

Zima v Rožnově pod Radhoštěm 29.12. 2017
Jednou v životě měření vzdal. Počasí to nedovolilo

Bečva teče skrze naše srdce

Podle Hanka se lidé ve Valašském Meziříčí aktivizovali, aby kauza nevyšuměla. Každý měsíc organizují demonstrace a jiné podobné akce. Chtějí tak dostat problematiku Bečvy do širokého povědomí.

„Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky,“ vysvětluje Hanko důvod pořádání dobročinné aukce Uměním za obnovu Bečvy.

Její výtěžek převedou organizátoři na transparentní účet Českého rybářského svazu č.: 35036038/5500 s názvem Bečva 2020, ze kterého se obnova řeky financuje.

„Pro náš územní svaz je to také ztráta citová, neboť při péči o toky využíváme lidských zdrojů bez nároku na finanční ohodnocení,“ komentovali už dříve zářijovou havárii na stránkách Českého rybářského svazu předseda svazu Pavel Kocián a jednatel Rostislav Trybuček.

Škody jen na rybí obsádce včetně nákladů na likvidaci uhynulých ryb odhadli rybáři na desítky milionů korun. Libovolným finančním příspěvkem může na výše uvedený transparentní účet u Raiffeisenbank přispět kdokoliv. Aktuálně je na něm zhruba 800 tisíc korun. Rybáři z něj průběžně platí například nákupy rybích násad.

Koupání otužilců ve Vsetíně v ledové vodě řeky Bečvy
Otužilci se ve Vsetíně vrhli do Bečvy. Čím míň stupňů, tím líp, pochvalovali si

Zapojili se výtvárníci i hudebníci

Autoři výzvy Uměním za obnovu Bečvy se obrátili na umělce z Valašska i celé České republiky s prosbou o vytvoření díla na téma Bečva (život, příroda, krása, člověk v přírodě) a jeho darování do sobotní dobročinné aukce v Galerii PROSTOR ve Valašském Meziříčí. „Mnoho významných osobností z hudebního a výtvarného světa nám již svoji účast přislíbilo, například výtvarkyně Vendula Chalánková, hudebníci Petr Marek, Petr Fiala, Tomáš Kočko, Mucha, karikaturista Miroslav Kemel či performerka Kača Olivová,“ vyjmenoval Zbyněk Hanko.

Aukce se uskuteční formou online streamu. Součástí budou hudební vstupy a také happening na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy v meziříčském parku Abácie. Tady bude také cíl už čtvrtého protestního pochodu za Bečvu, který je naplánovaný rovněž na sobotu 20. února.

Děti ze školní družiny Základní školy Záhumení v Rožnově pod Radhoštěm bojují za čistou řeku Bečvu.
VIDEO: Chceme živou řeku Bečvu, vzkazují ve videu rožnovští školáci

Fraška znalce Klicpery

Pochod má tentokrát podtitul Fraška J. Klicpery.

„Chceme upozornit na neuspokojivý vývoj v šetření kauzy Bečva, zejména pak na absurdní vystoupení soudního znalce J. Klicpery. Ten, přestože vázán mlčenlivostí, svým mediálním vyjádřením neskrytě ukazuje na areál rožnovské Tesly jako na viníka havárie a ignoruje přitom odborné poznatky o mísící zóně v řece Bečvě pod Dezou. Také si protiřečí v hodnocení kvality odebraných vzorků s jinými soudními znalci a zaujatě bagatelizuje havárii ve firmě Deza, která se stala ve stejný den, jako otrava řeky Bečvy,“ řekl za pořadatele pochodu Jan Husák.

Protestní pochod za Bečvu ve Valašském Meziříčí, 24. ledna 2021
Znalce kvůli výroku o Deze "řeší" policie. Tlak na inspekci v kauze Bečva sílí

Sraz zájemců o účast na pochodu je v sobotu v 11.45 hodin u mostu v Choryni.

„Pochod bude tentokrát směřovat do oblasti, kde ekologická havárie desetiletí v září loňského roku vznikla. Průvod zakončíme u soutoku, kde bude paralelně probíhat akce Uměním za obnovu Bečvy,“ doplnil Husák.