Pořadatelé Benefičáku, kterými jsou členové Sdružení přátel Kateřinic, každým rokem vybírají potřebné, jimž by mohli přispět na zlepšení životních podmínek, zajištění potřebné péče či nákup nezbytných pomůcek. Letos získá výtěžek akce rodina Březíkova.

„Máme dvě děti – sedmnáctiletou Lucii a čtrnáctiletého Matyáše. Matyáš se narodil s hypoplazií levé srdeční komory a nedomykavostí chlopní třetího stupně,“ vypráví maminka Naděžda Březíková.

Kvůli vrozené vadě má Matyáš za sebou řadu pobytů v nemocnicích. Byl hospitalizovaný v Motolské nemocnici, kde prodělal čtyři operace, další operativní zákroky související s jeho onemocněním absolvoval v nemocnici v Brně.

„Matyáš je senzační kluk, který ale má bohužel prevenci endokarditidy a nemůže do kolektivu – učí se doma. Chybí mu vrstevníci,“ říká paní Naděžda.

Situace rodiny se navíc vloni v prosinci ještě zhoršila.

„Stal se mi úraz a následně jsem bohužel přišla o nohu. Ve zlínské Baťově nemocnici mi nohu už nedokázali zachránit i díky cukrovce, kterou trpím. Tím se nám celkově zkomplikoval rodinný život,“ netají Naděžda Březíková, která absolvuje rehabilitace a sžívá se s protézou. Vše je však ještě v začátcích.

„Vypadá to, že protézu asi nebudu moci mít celý den kvůli zdravotním problémům a budu odkázána i na vozík. Proto budeme muset upravit bydlení na bezbariérové – především koupelnu,“ uvědomuje si Naděžda.

Právě na potřebné úpravy bydlení by chtěli výtěžkem své akce přispět pořadatelé sobotního Kateřinického benefičáku. Na akci pořádané v areálu za kulturním domem v Kateřinicích vystoupí zpěvačka Kamila Polonyová a hudebníci Pavel Tabásek a Martin Mikl a také kapely Šimonband či Fleret. V nehudební části programu budou k vidění ukázky historického šermu v podání skupiny Alternus, dále ukázky práce řezbáře, tvorba pískových obrázků, ukázky práce městské policie i program pro děti. Kromě toho připravují organizátoři tombolu (ne)potřebných věcí, prodej regionálních produktů.

Osmý Kateřinický benefičák s podtitulem Bezbariérové bydlení pro Matýska a jeho maminku začíná v Kateřinicích v sobotu 14. května ve 14 hodin.