Valašská dědina uspěla v konkurenci 24 vesnic z celé Evropy.

„Ocenění pochopitelně potěší. Je vidět, že se zdejší lidé snaží, dokážou se spojit pro společnou věc. Cenu si zaslouží," řekl obyvatel Kateřinic Zbyněk Hurtík.

Stejně jako lidé ve vesnici je s výsledkem spokojený také starosta Kateřinic Vojtěch Zubíček. „Je to skvělé, jsme šťastní. Všichni jsme si to užili," zhodnotil Zubíček s odkazem na prezentaci obce před mezinárodní komisí, která se uskutečnila v polovině června.

Že jeho obec nakonec nezískala v soutěži tu nejhlavnější cenu, podle něj není důležité. „Jedná se vlastně už o soutěž vítězů," upozornil starosta.

Na své sousedy z Kateřinic je náležitě hrdý. „Řekl jsem to několikrát a znova to zopakuji: za to, jak jsme se sešli, jak jsme se připravovali, jak jsme si to užili, jak se nám prezentace povedla, kolik se nám podařilo dát dohromady dokumentů a informací o naší vesnici, o našich spolcích, aktivitách našich lidí, o naší historii, za to jsou pro mě lidé v Kateřinicích vítězové," zdůraznil Vojtěch Zubíček. Klání o Evropskou cenu obnovy vesnice se koná jednou za dva roky a postupují do ní vítězové soutěží o vesnici roku v jednotlivých zemích. Kateřinice zvítězily v celorepublikovém finále v České republice v roce 2014.

V evropském klání soutěžilo v tomto roce 24 obcí z různých zemí. Absolutním vítězem letošního ročníku se stala tyrolská obec Fließ v Rakousku. Podle porotců byl letošní ročník soutěže o Evropskou cenu obnovy vesnice nebývale vyrovnaný. „Vzhledem k vysoké kvalitě všech přihlášených jsme tentokrát neudělili žádná čestná uznání," potvrdila za pořadatele soutěže Theres Friewald-Hofbauer.

Související

Kateřinice bojují v soutěži Evropská cena obnovy vesnice

Vesnice roku 2014 je z našeho kraje. Vyhrály Kateřinice