„Další týden budou také doma za šedesát procent průměrné mzdy,“ potvrdil mediální zástupce společnosti Bohemia Crystalex Trading (BCT), která je vlastníkem karolinských skláren, Karel Samec.

K tomuto kroku se společnost BCT odhodlala poté, co jí na sklonku roku skončilo soudem povolené takzvané insolvenční moratorium a bankovní věřitelé oznámili, že je nehodlají déle prodlužovat. „Moratorium umožňovalo pokračování dodávek energií, surovin a dalších klíčových služeb. Mohla tedy pokračovat výroba,“ vysvětlil Samec.

Jaká je budoucnost nejen skláren v Karolince, ale také ostatních společností ve skupině BCT je těžké odhadnout. Jisté je, že společnost hledá strategického partnera, který by celý podnik odkoupil. Podle šéfky odborové organizace v karolinských sklárnách Heleny Langrové existuje údajně až patnáct zájemců. „Vedení společnosti jedná se dvěma z nich,“ dodala Langrová.

Podle jejích slov je však na celé situaci ve sklárnách nejhorší katastrofický nedostatek informací. „Výroba byla zastavena bez jakéhokoliv varování, přestože jsme za tři měsíce moratoria vydělali dvacet milionů,“ spočítala Langrová. „Ještě třicátého prosince nás ujišťovali, že výroba nebude ukončena, až se prodej uskuteční za chodu. No a na silvestra už bylo vše jinak,“ dodala odborářka. Jasněji by podle ní mohlo být v nejbližších několika dnech.

Na špatnou informovanost o situaci si stěžoval také starosta Karolinky Tomáš Hořelica. „Otevřeně se přiznám, že vím jen to, že by sklárny měly asi do dvacátého ledna stát a zaměstnanci budou do té doby doma. Co bude dál, nejsem schopen přesně říct, protože žádné konkrétnější informace nemám,“ krčil rameny starosta.

Nejistý osud karolinských sklářů nijak netěší ani místní obyvatele. „Neznám sice přesně všechny fakta, ale byla by každopádně škoda, kdyby sklárny musely úplně skončit. Mají tady tradici už dlouhé roky. Snad se je podaří zachránit,“ nechal se slyšet například Jaroslav Koňařík.