Dotace souvisí s projektem nazvaným Revitalizace zeleně v Karolince. Podle sdělení radnice akce proběhla před pěti lety a současné vedení města ji mělo za ukončenou.

Nicméně kontrola, kterou v roce 2023 provedli zástupci Správy CHKO Beskydy, odhalila nedostatky – chybí na 400 keřových a několik stromových dřevin. „Zjištění, že nám schází takový počet dřevin, bylo nemilé překvapení,“ přiznal starosta Karolinky Libor Ptáček.

Po intenzivních jednáních s kontrolními orgány a poskytovatelem dotace se radnici podařilo posunout termín pro doplnění výsadby dřevin. Město tak má šanci splnit podmínky dotačního titulu. „Pokud bychom je nesplnili, hrozí nám krácení dotace a vracení peněz,“ dodal starosta.

Podle veřejně dostupné smlouvy o dílo, kterou bývalé vedení Karolinky na jaře roku 2018 podepsalo s dodavatelskou firmou, mělo město za revitalizaci zeleně zaplatit více než 4,3 milionu korun s DPH. Dotace měla pokrýt 60 % uznatelných nákladů.

Proto se v těchto dnech v určených lokalitách ve městě intenzivně vysazuje nové keře a stromy. Ne vždy se to však setkává s pochopením místních. Sází se totiž i na místech, kde obyvatelé už v minulosti poukazovali na nevhodnost umístění zeleně. V lokalitách určených spíše pro občanskou obslužnost.

Vedení radnice se snaží jednotlivé podněty obyvatel zvážit. Starosta Libor Ptáček proto obyvatele města vyzval, aby novou zeleň akceptovali. „Žádáme občany, aby dřeviny ponechali na místě, neničili je a nevytrhávali. Pokud máte k výsadbě připomínky, obraťte se prosím, na vedení města,“ apeloval starosta.

Radní Vlastimil Rapant míní, že k poškozovaní nové zeleně dochází především kvůli v minulém období nedostatečné komunikaci vedení města s místními lidmi. „Výsadba nebyla dostatečně konzultována a mnozí občané nebyli informováni. Nedivím se, že jsou naštvaní,“ řekl Rapant.

Druhým dechem však žádá o pochopení. Lokality k výsadbě jsou určené v dříve schváleném projektu. „Musíme dodržet podmínky dotace, nyní s tím bohužel mnoho neuděláme,“ vysvětlil Rapant. S tím, že konkrétní případy nevhodné výsadby radnice průběžně řeší.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Město Vsetín podá kvůli kauze vystěhování Romů stížnost do Štrasburku 

Starosta Vsetína Čunek se v kauze s Romy obrátí k Evropskému soudu pro lidská práva; tisková konference; MěÚ Vsetín; úterý18. června 2024 | Video: Iva Nedavašková