Na každého z asi dvou set osmdesáti sklářů připadla částka nejvýše tři tisíce korun za měsíc, kdy byli bez práce. Maximálně si tedy někteří přišli na devět tisíc korun. „Základní odborová organizace požádala, zda by se peníze nedaly lidem v Karolince vyplatit hotově bez zbytečného zdržení. Situace tady je totiž skutečně kritická,“ řekl odborový předák Crystalexu Vladimír Kubinec.

S tím souhlasí také šéfka odborů ve sklárnách Karolinka Helena Langrová. „Situace lidí tady není vůbec dobrá. Jsme rádi, že jsme mohli peníze z podpory dostat hned první a v hotovosti,“ řekla Langrová.

Přesto se netajila tím, že i tato pomoc je pro mnohé jen pomocí chvilkovou. „Mnozí jsou na úřadě práce už tři měsíce, takže jim klesne podpora. Od několika lidí jsem také slyšela, že banky jim nechtějí počkat se splátkami půjček, které mají,“ přiblížila neveselou situaci některých sklářů Langrová.

Karolinka ani okolní obce navíc lidem žádné přechodné půjčky neposkytují. Přesto se představitelé Karolinky snaží lidem alespoň nějak pomoci. „Zřídili pracovní místa asi pro dvacet sklářů,“ prozradila Langrová. „Jde o veřejně prospěšné práce, lidé uklízejí zelené plochy ve městě,“ potvrdil místostarosta Karolinky Luděk Klíma.

Přes těžké období valašští skláři stále doufají, že se výroba skla do Karolinky vrátí. Jejich naději při středeční návštěvě přiživil také odborový předák Vladimír Kubinec, když odhadoval, že v září by mohly sklárny zase fungovat.

Na optimismus je ale podle sklářů stále ještě brzo. Očekávaný prodej karolinských skláren totiž ještě oficiálně nezačal.