Operační středisko Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS) přijalo ve čtvrtek tísňovou výzvu týkající se nutné resuscitace seniorky v Karolince na Vsetínsku. „Vzhledem k momentální nedostupnosti místní (zdravotnické) posádky byli požádáni o součinnost hasiči,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Adam Fuksa.

Na místo byla vyslána dobrovolná jednotka z Karolinky, která je začleněná do systému tzv. first responder a má k dispozici automatizovaný externí defibrilátor (AED). „Hasiči po příjezdu převzali resuscitaci od svědků události a během pěti minut se jim podařilo přivézt starší ženu zpátky k životu. Po příjezdu zdravotnických záchranářů jim byla předána do péče,“ popsal Fuksa.

Z hořící rekreační chaty v Huslenkách zachránili hasiči leguána; úterý 4. července 2023
Z hořící chaty v Huslenkách zachránili hasiči leguána. Škody jdou do milionů

Mluvčí ZZS Zlínského kraje Gabriela Netopilová Sluštíková doplnila, že operátorka ZZS po celou dobu od přijetí výzvy na lince 155 naváděla volajícího k laické resuscitaci seniorky. Zároveň operační středisko požádalo o pomoc právě hasiče s AED.

„Naše posádky v těchto dnech mají nespočet výjezdů, a i když přímo v Karolince máme výjezdovou základnu, tak tito záchranáři právě poskytovali přednemocniční neodkladnou péči jinému pacientovi,“ vysvětlila Gabriela Netopilová Sluštíková.

Do základny zdravotnických záchranářů v Rožnově pod Radhoštěm míří nové vozidlo RV.
Do základny zdravotnických záchranářů v Rožnově pod Radhoštěm míří nové vozidlo

Na místo události vyjely dvě zdravotnické posádky, z toho jedna lékařská. „Pacientku jsme ošetřili a už při vědomí jsme ji převezli do Vsetínské nemocnice. Tato událost dokázala, že jsme všichni na jedné lodi a jde nám o společnou věc – pomáhat tam, kde je potřeba,“ dodala mluvčí.

Co je systém first responder:

Automatizovaný externí defibrilátor (AED) používaný jednotkou dobrovolných hasičů v Karolince.Automatizovaný externí defibrilátor (AED) používaný jednotkou dobrovolných hasičů v Karolince.Zdroj: HZS Zlínského krajePojmem „first responder“ se obecně označuje ten (člověk případně složka), kdo je schopen realizovat rychlý zásah u člověka v přímém ohrožení života dříve, než se na místo reálně může dostat výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby. Hovoří se o plánované první pomoci na vyžádání.

Včasné zahájení základní resuscitace a její správné provedení může mít totiž rozhodující vliv na přežití srdeční zástavy, pokud možno bez trvalých následků.

Provedení defibrilace ještě v nedávné minulosti patřilo výhradně do rukou lékařů. Ti se ale mnohdy nemohou dostat k nemocnému v optimálním čase. Řešením je provedení zákroku laiky. A právě k tomuto účelu byl zkonstruován Automatizovaný externí defibrilátor – AED. Přístroj, s jehož pomocí je i laický zachránce schopen provést bezpečnou defibrilaci.

Do systému first responder jsou zařazovány také vybrané dobrovolné jednotky Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje. Kromě pořízení AED musí zároveň i projít proškolením, které vedou lektoři ZZS. Proškolené jednotky pak mohou být povolávány k podobným událostem v místech s delším časovým dojezdem zdravotnických posádek nebo v případě jejich nedostupnosti.