Veletrhy se konají 4. a 5. listopadu na holešovickém Výstavišti v Praze. Na výstavě se představí celkem šest modelů z letošního ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky. Sedmnáctiletý Martin Čermák pracoval na stavbě repliky hradu z ekologického obalového materiálu doma. Trávil u ní téměř veškerý volný čas po škole a také o víkendech.

„Když jsem to ze zvědavosti počítal, tak mi vyšlo celkem tři sta čtyřicet hodin strávených nad Karlštejnem. Nejdéle jsem na něm pracoval v kuse osm až devět hodin," řekl Valašskému deníku Martin Čermák.

Student Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí Martin Čermák strávil stavbou hradu Karlštejn z lepenky téměř 350 hodin. Zdroj: DENÍK/repro

Student Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí Martin Čermák strávil stavbou hradu Karlštejn z lepenky téměř 350 hodin. Foto: DENÍK/repro

Stavbu hradu Karlštejn si Martin vybral, protože jej z dětství již trochu znal. Jako malý se totiž rád bavil lepením různých modelů a právě Karlštejn byl jedním z nich.

„Díky tomu jsem už měl s touto stavbou určité zkušenosti. Nebylo to pro mě úplně neznámé. Ale při tvorbě projektu jsem samozřejmě musel jít dál. Zkoumal jsem přesnou podobu hradu a terénu v jeho okolí. Nejvíce jsem čerpal na internetu a z různých map," prozradil student.

V celostátní soutěži byl Karlštejn třetí

S kopií Karlštejna se Martin Čermák probojoval letos v červnu až do republikového finále desátého ročníku soutěže Stavby z vlnité lepenky na téma Národní kulturní památky.

Jeho dílo nakonec získalo třetí příčku, se kterou se pojila odměna pět tisíc korun.

Soutěž Stavby z vlnité lepenky je určená pro studenty středních škol se zaměřením na stavebnictví. Letošního ročníku se zúčastnil rekordní počet 29 škol.