Cena stavebních a dalších prací vypočetli odborníci na sedm milionů korun. „Střecha je v dezolátním stavu. Opláštění nebylo uděláno z kvalitního šindele. Aby kostel vypadal pěkně, rozhodli jsme se opravit obojí," uvedl karlovský farář Rastislav Kršák.
Na špatném technickém stavu jednoho z nejznámějších svatostánků na Valašsku se podepsalo i stáří budovy. V posledních letech zde správci neprováděli ani žádné zásadní úpravy. „Kdybych mohl, určitě bych dal opravit i kněžiště a kazetovou malbu na zdech," podotkl karlovský farář.
Na opravu karlovského kostela použijí tesaři původní materiál: jedlové dřevo. Zajímavé je, že jedle z oblasti Velkých Karlovic téměř vymizela. „Vhodný materiál sháníme po celém Valašsku. Vybíráme doslova kmen po kmeni," poznamenal Martin Šrámek ze vsetínské firmy Teslice CZ, která opravu kostela provede.
Dělníci podle něj spotřebují na opravu přibližně dvacet tisíc šindelů. „Stejně jako naši předkové použijeme kolíkové spoje, pláty a ručně otesávané součásti. Zaměstnáváme i chlapy z okolí, kteří mají takovou práci v krvi," dodal Šrámek.
Oprava karlovského kostela zahrnuje také zpevnění podkrovní konstrukce stropu, opravu prkenné podlahy kůru, čištění zvonů a ošetření dalších dřevěných prvků.
Celkové náklady podle projektu vyjdou téměř na sedm milionů korun. Přes pět milionů obdrží farnost z evropských fondů.
„Půl milionu přidá karlovská radnice a zbytek zaplatí farnost," řekla technická administrátorka děkanátu Vsetín Anna Špalková.
Opravu dřevěného kostela Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích vítá také vedení vesnice.
Radní doknce předložili Ministerstvu kultury žádost o zařazení svatostánku mezi národní kulturní památky. „Už jsme to jednou zkoušeli. Před pěti lety bylo ale vybráno jen karlovské fojtství," připomněl starosta Miroslav Koňařík.
Kostel Panny Marie Sněžné je nejstarší ze čtrnácti kulturních památek ve Velkých Karlovicích. Ročně si svatostánek prohlédne přibližně dvacet tisíc lidí.