„Přijela jsem zde na dovolenou z Vysoké nad Labem. Líbí se mi tu skoro všechno. Koupila jsme si dřevěné prasátko, protože je sbírám,“ řekla návštěvnice Kamila Kempfová.

Vydařené zahájení ukázky řezbářských prací první den zpříjemňovala Hudecká muzika z Velkých Karlovic. Lidé ve skupinkách postupně obcházeli jednotlivé stánky, ve kterých umělci se dřevem své výrobky nabízeli.

Podle slov Vladimíra Klimeše z Rožnova pod Radhoštěm je řezbářství o radosti a ne o penězích. „Vyřezávám různé drobné figurky jako ovečky nebo koně, ale i dřevěné píšťalky,“ uvedl. „Rád také tvořím drobnosti pro děti. Člověk k životu nepotřebuje miliony, často potěší i maličkost ze dřeva,“ zamyslel se Klimeš.

Kromě drobných dřevěných výrobků příchozí čekala i ukázka řezbářského umění o větších rozměrech.

Na travnatém plácku vedle vyřezané podobizny hlemýždě, tvořil sochu orla mladý řezbář Roman Mikuš ze Vsetína.

„Na téhle soše by se dalo dělat klidně i měsíc. Pro mě je to ale už naučená věc, takže mi vyřezání orla trvá kolem desíti hodin. Nejvíce času mi zatím zabraly zahradní šachy, které jsem vyřezával asi čtyři měsíce,“ upřesnil Mikuš.

Řezbářství se mladík věnuje už osm let. „Nejraději vyřezávám motivy zvířat, přírodu, valašské krajinky nebo chalupy,“ přiznal Mikuš.

Program je u muzea zajištěn po celý víkend.

V neděli pokračuje kulturní čtyřdenní tradiční Karlovskou poutí.

Iveta Barabášová