Výběru dřevěného štípaného šindele věnovali řemeslníci zvláštní pozornost. „Pochází od místních výrobců, kteří mají s jeho výrobou bohaté zkušenosti," vysvětlil už dříve Martin Šrámek z firmy Teslice CZ, jež na opravě pracuje. „Důležitou součástí oprav je rovněž ošetření a zpevnění podkrovní konstrukce stropu pomocí petrifikačního roztoku," doplnil.

Zcela dokončená ještě není střecha kostelíka. „Na ni umístíme nové plechové makovice místo starých, jež se už rozpadaly," prozradil karlovický farář Rastislav Kršák.

Je také potřeba nový šindel ošetřit proti povětrnostním vlivům. Řemeslníci jej budou dvakrát impregnovat karbolinem. Podle faráře Rastislava Kršáka se také změní nynější světlá žlutá barva nových šindelů, svatostánek dostane kaštanový nádech. Po Velikonocích začnou dělníci pracovat také na opravě podlahy na kůru kostela.

V přípravě je rovněž projektová dokumentace na druhou etapu rekonstrukce kostelíka. „Bude zahrnovat opravu podlahy v dřevěných lavicích, fládrování lavic, opravu oken a dveří," vyjmenoval karlovský farář.

Prozradil, že na tyto úpravy se podařilo uspořit peníze díky vysoutěžené přívětivé ceně za opláštění kostela. Celkové náklady na rekonstrukci svatostánku plánované na necelých sedm milionů korun se tak zvedat nebudou.

Podle Rastislava Kršáka budou opravy kostela hotové do letošních Vánoc. „Celkové uzavření všech administrativních náležitostí předpokládáme do března či dubna 2017," doplnil Kršák.

Obnova letitého svatostánku těší i místní obyvatele. „Náš karlovský kostelík sice není velký jako chrámy, na které jsme zvyklí třeba z jižní Moravy. O to je ale útulnější a především je postavený karlovskýma rukama. A když se člověk podívá na ty ručně tesané trámy, vidí tu obrovskou lidskou hodnotu," připomněl Karlovjan Vít Kašpařík.

Prozradil, že do kostela Panny Marie Sněžné chodí po celých osmnáct let, co se do Velkých Karlovic přestěhoval. „Mám radost, že se dává z gruntu do pořádku střecha i vnitřek kostela a zůstane zachovaný pro nás i pro naše děti. Sám mám pět kluků, kteří do tohoto kostela chodí a ministrují tam," řekl Kašpařík.

Více než pět milionů korun na opravu pochází z takzvaných Norských fondů. Na financování obnovy kostela se podílí ale také obec Velké Karlovice.

„Karlovská radnice přidá půl milionu korun, zbytek zaplatí ze svých prostředků farnost," uvedla technická administrátorka děkanátu Vsetín Anna Špalková.

Kostel Panny Marie Sněžné je nejstarší ze 14 kulturních památek ve Velkých Karlovicích. Ročně si jej prohlédne přibližně 20 tisíc lidí.

Související

Karlovský kostel dostane nový šindel

Nový kabát pro unikátní dřevěný kostelík. PODÍVEJTE SE