První sníh letošní zimy se rozhodli o víkendu využít na sjezdovce Horal ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích. „Snažíme se využít každou vhodnou chvíli k přípravě sjezdovky, abychom sezonu zahájili co nejdřív. Na prosinec máme nasmlouvané první lyžařské kurzy pro školáky z regionu, navíc tak můžeme podpořit i obsazenost hotelů v předvánočním čase a být připraveni pro návštěvníky vánočních pobytů, kteří si chtějí zalyžovat,“ uvedla Martina Žáčková, mluvčí Resortu Valachy Velké Karlovice.

Sněžná děla se pustila do práce pouze na rodinné sjezdovce Horal u stejnojmenného hotelu. Druhá sjezdovka Razula letos do klasického provozu uvedena nebude. Důvodem jsou vysoké ceny energií. „Údržba Razula je s ohledem na délku jeden kilometr velmi nákladná a provoz býval už při starých cenách energií ztrátový,“ vysvětlila Žáčková.

Zasněžování zahájeno.
Zasněžování zahájeno. Ve Velkých Karlovicích už připravují sjezdovky

Zcela opuštěná ale sjezdovka Razula zůstat nemá. „Ponecháme ji k volnému využití na vlastní odpovědnost skialpinistům, kteří ji i v minulých letech vyhledávali. Navíc zde bude pro zájemce nabízet lekce skialpů naše Lyžařská škola Razulák,“ dodala mluvčí Resortu Valachy.

Na rodinné sjezdovce Horal budou soustředěné veškeré doprovodné služby včetně lyžařské školy nebo snowtubingu. Podle Žáčkové ji využívají především rodiny s dětmi nebo začátečníci.

Jako součást zimních pobytových balíčků Resort Valachy poskytne ubytovaným hostům slevu 20 procent na skipasy Skiregionu Valašsko, který zahrnuje několik středisek v okolí včetně Bílé nebo Kohútky. V ceně bude opět i volný vstup do Wellness Horal s termálními bazény. „Prodej zimních balíčků jsme v těchto dnech spustili, už se začínají plnit termíny hlavně v době zlínských a brněnských jarních prázdnin. Zájem vždy zesiluje, jakmile přijde zimní počasí. Opět máme pro návštěvníky připravené i vánoční a silvestrovské pobyty,“ upozornila mluvčí.

Výstava retro hraček a domácích potřeb z podniku Kovozávody Semily v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí potrvá do 27. listopadu 2022
VIDEO: Skutečné retro. Výstava hraček ze Semil probouzí vzpomínky

Do výroby umělého sněhu se v noci na sobotu pustili také v Lyžařském středisku Stupava v srdci Chřibů v Buchlovských horách. Podle provozovatelů šlo však víceméně o test připravenosti techniky. „Potřebovali jsme ji vyzkoušet a pokud bude mrznout, budeme zasněžovat. Předpověď ale zatím není příznivá. Vždy je to o počasí, teplotě a vlhkosti,“ poznamenala Bohdana Orlová z lyžařského areálu na Stupavě.

Za pravdu jí dávají také meteorologové. Ti na nejbližší dny očekávají denní teploty mírně nad nulou, do dvou do osmi stupňů. V noci se budou teploty pohybovat kolem nuly.