V následujících dnech nabídne toto rybářství vánoční rybu také na zhruba patnácti místech ve Vsetíně, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Novém Jičíně, Kopřivnici, Hranicích a také ve středisku firmy na farmě mezi Lešnou a Porubou u Hustopeč.

Rybáři jsou připravení zákazníkům rybu přímo na místě usmrtit i vykuchat. To je ostatně služba, kterou dnes žádá drtivá většina kupujících. „Až osmdesát procent lidí dnes nechce rybu živou,“ všímá si Tomáš Haška, jednatel rybářství.

Podle jeho slov je ryb na sváteční stůl dostatek. Hustopečské rybářství dodá na předvánoční trh na 400 metráků šupináčů.

„Mám informace, že v celé České republice i v zahraničí je ryb nedostatek. I my jsme letos slovili spíše podprůměrně, čekal jsem více ryb. Ale na Vánoce máme pro zákazníky ryb dostatek, rozhodně nemusí mít strach,“ uklidňuje Tomáš Haška.

140 Kč za kilo

V nabídce je nyní štika, sumec či amur. A samozřejmě tradiční kapr, který je u zákazníků ještě stále nejžádanější rybou. Jeho cena přímo v zuberských sádkách činí 137 korun za kilogram. Na ostatních prodejních místech mírně překročí hranici 140 korun.

„Oproti loňskému roku jsme zdražili o dvacet korun. Myslím, že pro toho, kdo má ryby rád, to ale nebude problém,“ říká Tomáš Haška.

Podle jeho slov bylo zdražení nevyhnutelné kvůli skokovému zvýšení cen energií a růstu dalších nákladů.

„Například pšenice, kterou používáme ke krmení, šla nahoru od dvě stě i tři sta procent,“ podotýká jednatel rodinné firmy s tím, že zvýšení prodejní ceny ani zdaleka růst nákladů na chov nepokryje.

Co se výše zmíněného letošního nižšího výnosu týče, tady si zase s rybáři pohrála příroda.

„Bylo sucho. Strašně chyběla voda. Od března nepršelo. Začalo až ke konci srpna, ale to už je pro rybáře špatně. Když vám v sedmatřicetihektarovém rybníku chybí třicet, čtyřicet centimetrů vody, musí se to projevit,“ říká Tomáš Haška.