Dohromady už populární akce získala pro dobrou věc bezmála 250 lidí, což podle vsetínských zdravotníků znamená 250 nadějí na záchranu života pacientů s poruchou krvetvorby.

Sedmé pokračování Hokeje na dřeň se uskutečnilo během hokejového zápasu VHK ROBE Vsetín s Porubou, které Valaši vyhráli vysoko 5:0. Domácí hráči nastoupili na led ve speciálních červených dresech, odkazujících na historické barvy Zbrojovky.

Dějištěm ještě cennějšího vítězství se však nestala ledová plocha, ale rozcvičovna, která se proměnila v odběrové centrum. Zájemci zde mohli vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Stejně jako v minulých ročních, nábor zaštiťovalo hematologické a transfuzní oddělení Vsetínské nemocnice.

Zdravotníci a členové vedení Vsetínské nemocnice zkoušejí nový moderní model pro pokročilou neodkladnou resuscitaci. Umožňuje nácvik masáže srdce, dýchání z úst do úst i defibrilace.
Vsetínští zdravotníci trénují oživování člověka na novém modelu za čtvrt milionu

„Přišlo jednadvacet lidí. Zájemci, kteří to dnes nestihli, mohou do registru vstoupit přímo na našem hematologickém a transfuzním oddělení ve dnech odběrů takzvané plné krve, tedy v pondělí a ve středu,“ uvedla za odběrový tým Monika Adamcová. Podle ní je atmosféra náboru na Lapači je vždy perfektní.

„Máme z toho dobrý pocit a budeme rádi, když se při Hokeji na dřeň za rok zase potkáme,“ dodala Adamcová.

Odběr tentokrát probíhal novým způsobem – místo krevního vzorku stačil výtěr z dutiny ústní, což mnozí zájemci ocenili. Vzorky nyní putují ke zpracování a hledá se případná podobnost s konkrétním nemocným.

„Pokud bude nalezena shoda, ozveme se registrovanému. Pouze jedno procento lidí v registru se skutečně stane dárcem,“ informuje Český národní registr dárců dřeně, se kterým Vsetínská nemocnice dlouhodobě spolupracuje.

Strážníci vsetínské Městské policie přišli v pondělí 23. ledna 2023 společně darovat krev do Vsetínské nemocnice.
Transfuzní oddělení vsetínské nemocnice obsadili strážníci. Přišli darovat krev

„Jsme velmi spokojení, vítězství na ledě a velmi dobrý výsledek i v náboru. Kromě fanoušků se do registru zapsala i trojice hráčů A-týmu,“ komentoval za klub Václav Trávníček a jmenoval hráče Pavla Jenyše, Filipa Krajčíka a Danielse Berzinše.

Mezi fanoušky, kteří na Lapači vstoupili do registru dárců, byli i bratři Filákovi.

„Chodíme s ogary z Francovy Lhoty darovat pravidelně krev. Většina je už registrovaná. My jsme s bráchou dnes využili možnost, a už jsme v registru taky. Je to pro dobrou věc,“ shodli se.