„Ani jsem netušila, že je ve městě tolik kamer. Na jednu stranu to sice narušuje naši svobodu, ale chápu, že při hledání pachatelů mohou být záznamy z kamer stěžejní,“ svěřila se třiadvacetiletá studentka Tereza Filová.

V úterý 30. července kolem šesté hodiny ranní obyvatelka vsetínské Rokytnice zahlédla muže, jak se spouští z okna po hromosvodu budovy Kotova.

Obrátila se na policii, která na místo vyrazila společně s městskými strážníky.

„Na záznamu kamerového systému se následně podařilo najít muže odpovídajícího popisu. Díky tomu byl popis pachatele upřesněný, včetně směru jeho útěku z místa činu,“ sdělil ředitel městské policie Patrik Pecina.

Zloděj při útěku odhazoval části oblečení, podle kterých byl lehce rozpoznatelný, do Rokytenky.

Odhazováním svršků do potoka se pokusil policisty zmást. Přesto jej strážníci po hodině pátrání dopadli.

„Strážníci muže omezili na osobní svobodě a předali jej policistům,“ dodal Pecina.

„Pachatel využil nedostatečně zabezpečeného okna v prvním patře budovy a vyšplhal se do něj po hromosvodu,“ vysvětlil policejní mluvčí Vladislav Malcharczik.

Následně poberta místnost prohledal, přičemž převrátil i skříň a vypáčil dveře do sousední místnosti.

„Z objektu odcizil jen tepláky, triko a sáček s drobnými mincemi, to vše za asi pět set korun. Závažnější ale bylo jeho ničení. Na skříni a dveřích způsobil škodu bezmála za pět tisíc korun,“ popsal Malcharczik.

V dalším případě kamerový systém odhalil muže, který ze středy 31. července na čtvrtek 1. srpna kolem třetí hodiny ráno vniknul do areálu koupaliště Sokolák.

Na základě hlášení operátora kamerového systému hlídka pokušitele zadržela.

„Jelikož se nedopustil žádných škod, odnesl si pouze pokutu za přestupek proti občanskému soužití,“ sdělila vsetínská mluvčí Jana Raszková.

Městský kamerový systém využívají i policisté ve Valašském Meziříčí.

Na dispečerském pracovišti nepřetržitě dohlíží na celkem sedmnáct kamerových bodů s pevnými i pohyblivými kamerami.

„Kamery nám pomáhají opravdu výrazně. Policii České republiky každoročně předáváme i přes sto záznamů,“ uvedl ředitel Městské policie ve Valašském Meziříčí Jan Camfrla.

„Záznamy se nejvíce hodí při dopravních nehodách, když někdo od nehody ujede, při loupežích a krádežích, ale i běžných výtržnostech,“ zakončil Camfrla.

Autorka: Heda Greplová