Brigádníky si na tyto dny musel najmout například Tomáš Válek z Valašských Klobouk, který vlastní kamenickou firmu. Jak sám říká, lidé opravy hrobů většinou nechávají na poslední chvíli.

„Někteří za mnou byli dokonce ještě tento týden, zda bych jim neudělal k Dušičkám nový pomník. To se ale už většinou nedá zvládnout,“ přiznal Válek. Dodal, že kompletní oprava hrobu jeho firmě zabere asi pět dní. Při takovém množství zakázek se však pozdě zadaná objednávka už nedá zvládnout. Sám se přesto snaží každoročně vyhovět co nejvíce lidem. On a jeho zaměstnanci tak v předdušičkovém období musejí opravit až dva hroby za týden.

Nejčastějšími zákazníky v kamenických firmách jsou především lidé kolem padesáti let a důchodci. To potvrzuje i majitel zlínského Kamenictví Hodonín Martin Lacko. „Starší lidé se bojí, že by se mladí už o hroby nemuseli tak dobře starat, proto chtějí náhrobek opravit zavčas,“ vysvětlil Lacko.

I jeho firma má v těchto dnech více práce. „Zakázky máme během celého roku, ale hlavní nápor zákazníků začíná kolem srpna a vrcholí v září nebo říjnu,“ řekl Lacko.
Dodal, že zájem je téměř o všechny služby, od výroby nových pomníků přes zlacení písma až po čištění hrobů. „Do Dušiček to ale všechno zvládneme. Máme to všechno rozplánované, takže to jde docela rychle,“ podotkl Lacko.

Před Dušičkami přichází více lidí i do Kamenictví Rejda v Brumově-Bylnici. Podle jeho majitele Jiřího Rejdy lidem však nikdy hotovou práci do svátků nezaručují. „Neslibujeme, že to stihneme. Je nepříjemné člověka navnadit a pak to nesplnit,“ řekl Rejda. Minimálně měsíc dopředu připravuje hrob i Anna Kolářová z Malenovic.

„Já už mám náhrobek nazdobený, už jsem tam vysadila i macešky. Dušičky jsou pro mě sice svátek, ale musím říct, že o hrob se starám pořád,“ řekla Kolářová. Podle ní by se lidé o náhrobky měli starat průběžně celý rok a ne si vzpomenout jenom na Dušičky.