Stačí ujet pár desítek kilometrů a máte o zábavu postaráno. Zavítat lze do jeskyně, na rozhlednu či spatřit mumifikované mnichy

Pro milovníky aut je přístupné Technické muzeum TATRA v Kopřivnici na Novojičínsku. Na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech etap výroby doplňují podvozky, motory, modely, designérské návrhy, trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. K vidění je mimo jiné tatrovka, se kterou se závodilo na věhlasném závodě Rally Paříž –Dakar, železniční motorový vůz „Slovenská strela“ z roku 1936 pyšnící se maximální rychlostí 148 km/h či první automobil v tehdejším Rakousku-Uhersku „Präsident“.

Na rozhlednu i za ušima

Kousek od Kopřivnice lze zavítat do malebného městečka Štramberk s jeho populární rozhlednou Štramberská Trúba. Je to věž původního štramberského hradu, která po přestavbě v roce 1903 slouží dodnes jako rozhledna. A kde jinde si koupit vyhlášenou laskominu štramberské uši než právě zde.

Nedaleko za hranicemi Zlínského kraje leží Helfštýn. Jedná se o zříceninu jednoho z největších hradů v českých zemích, která leží asi 3 km jihovýchodně od Lipníka nad Bečvou nad obcí Týn nad Bečvou.

Kdo se chce v letním parnu zchladit, může na Olomoucku navštívit jeskyně. Ty Zbrašovské aragonitové leží v malebném údolí řeky v lázních Teplice nad Bečvou. Jde o jedinečný jeskynní systém evropského významu. Unikátní výzdobu tvoří minerál aragonit. Jedná se o nejteplejší jeskyně v ČR s celoroční stálou teplotou 14 stupňů Celsia.

Hlubší propasti v ČR není

Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší tuzemská propast České republiky „Hranická propast“. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku –69,5 metru, v zatopené části je nejnovějším měřením z roku 2006 potvrzena hloubka dalších –220 m. Celková hloubka je tedy zatím –289,5 metru, dna dosud nebylo dosaženo.

Mladečské jeskyně se zase nacházejí v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů je vytvořen ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory jsou bohatě zdobeny krápníky a sintrovými náteky.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

A do jeskyní lze zavítat i v Javoříčku, kde podzemní systém vytváří komplikovaný komplex chodeb, dómů a propastí. Byly vytvořeny v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk.

Možnost skvěle stráveného dne nabízí i samotná hanácká metropole Olomouc. Tam lze na několik hodin vyrazit do zoologické zahrady Svatý Kopeček.

Chová na šestnác set kusů zvířat ve 401 druzích. Nabízí možnost prohlídky mnoha vzácných druhů zvířat v pěti pavilonech, jízdu vláčkem nebo dvaatřicet metrů vysokou vyhlídkovou věž.

Zážitek? Sednout do kabiny MIGu–21

Pro milovníky vojenské techniky je zase určeno olomoucké letecké muzeum. Nejnovějším lákadlem je možnost vyzkoušet si pocity pilota při nočním letu, kdy si návštěvník přímo sedne do zatemněné kabiny MiGu-21, která má funkční osvětlení přístrojů a návštěvník může spustit i test kontrolek. K vidění je i katapultážní trenažer, letouny L-39, MiG-21, letecké motory včetně řezů, letecké přilby a kombinézy, školní pomůcky určené k výuce pilotů.

Kousek od Hodonína si přijdou na své milovníci historie. Tamní areál hradiště s pozůstatky 12 kostelů a knížecího paláce je chráněn jako Národní kulturní památka Mikulčice-Valy. Od roku 1963 je tady zřízen Památník Velké Moravy. Zdejší unikátní hrobový nález představuje dosud méně známá tenká měděná ploténka, objevená u okraje zbytků dřevěné nádoby v jednom z hrobů na pohřebišti v trati Kostelisko na mikulčickém předhradí.

Sousední Jihomoravský kraj má i další lákadla. Jedním z nejznámějších turisticky vyhledávaných cílů je přímo v centru metropole hrad Špilberk. Ten byl založen v polovině 13. století na skalnatém vrchu nad historickým centrem města Brna. Stal se také sídlem Muzea města Brna. V současnosti je hojně navštěvován a zejména v letních měsících se tam konají různé kulturní akce, hudební a divadelní festivaly, jsou odtud odpalovány ohňostroje Ignis Brunensis.

Za mumiemi do Brna

Pokud už Brno navštívíte a máte rádi exkurze do historie s nádechem tajemna, pak by na vaší trase měla být zastávkou kapucínská kaple. Ta se stala památkově chráněnou hrobkou nacházející se v suterénu Kapucínského kláštera na Kapucínském náměstí v katastrálním území města Brna. V suterénu si pak můžete prohlédnout vysušením vzniklé mumie kapucínských mnichů, ale i některých dobových osobností, například barona Trencka.

Kousek je to také do Trenčína

Nedaleko na východ za slovenskými hranicemi stojí za návštěvu Trenčínský hrad. Ten se tyčí přímo nad slovenským městem Trenčín. Proto je charakteristickou dominantou nejen samotného města, ale také středního Pováží. Na hradě jsou umístěny expozice Trenčínského muzea (založeného roku 1877), vztahující se k dějinám regionu Trenčín a samotného hradu. A co byste neměli při návštěvě hradu vynechat? Bezpochyby nejzajímavější je výstava historického nábytku z doby feudalismu v Barbořině paláci, cenné zbraně, obrazy i pravěké exponáty v Ľudovítově paláci a stálá hradní galerie v hospodářské budově hradu. Jedinečný je také pohled z Matúšovy věže, který před vámi otevře širokou krajinu.

Zpravodajové deníku