Pátek

V Rožnově slaví svátek Josefů jarmarkem

Kdy: pátek a sobota 18. a 19. března
Kde: Masarykovo náměstí, Rožnov pod Radhoštěm

Tradiční Josefský jarmark se v pátek a sobotu 18. a 19. března koná na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Dnes v 10 hodin dopoledne ji oficiálně zahájí starosta města Radim Holiš.

„Ve dvoudenním doprovodném programu se na pódiu v centru náměstí představí například děti z rožnovské Základní školy Koryčanské Paseky, cimbálové muziky, folklorně-bigbítová hudební skupina Docuku z Valašského Meziříčí nebo hudební skupina Fish & Fish z Rožnova pod Radhoštěm," informovaly pracovnice pořádajícího T klubu kulturní agentury.

Po oba dny více než stovka prodejců nabídne tradiční jarmareční zboží. Nebudou chybět kytice, keramika, svíčky, sýry, perníčky, masné výrobky, bohaté občerstvení a mnoho dalšího. „Pro děti bude připravená tvůrčí dílnička," doplnily pořadatelky.

Sobota

Výstava ve Zvonici připomene umění frýdlantských smaltérů

Kdy: sobota 19. března ve 14.00 hodin
Kde: IC Zvonice na Soláni

Výstavu vyzdvihující umění frýdlantských smaltérů otevřou v sobotu 19. března odpoledne v galerii Informačního centra Zvonice na Soláni. K vidění bude dílo šestnácti umělců z Česka a Polska, kteří se smaltu soustavně věnují.

Expozice dostala název Umění ohně Sztuka ognia. „Na zahájení výstavy nahlédneme v dokumentech do výrobních procesů, akcí smaltérů i umělecké tvorby špičkových reprezentantů oboru," přiblížil za organizátory výstavy Karel Bogar.

Připomněl, že centrem prezentované tradice je právě město Frýdlant nad Ostravicí, kde na začátku 19. století navázalo na středověkou železářskou výrobu i řemeslo smaltérské. V době největšího rozkvětu vyvážela zdejší firma Postelberg své výrobky do celého světa.

Na tradici před rokem 1945 i po něm navazovaly další firmy Norma-Sfinx, Rádlo, Beskyd. Po sametové revoluci BEFO nebo Ametyst Moravia. „Takřka dvousetletá tradice, která šířila slávu umění ohně do celého světa a zaměstnávala stovky lidí, kvůli změnám technologií v současné době skončila," upozornil Bogar.

Výstava díla mistrů smaltérského řemesla potrvá ve Zvonici na Soláni do 4. května. Vernisáž začíná v sobotu 19. března ve 14 hodin.

Přehrada v Bystřičce se v sobotu otevře návštěvníkům

Kdy: sobota 19. března
Kde: přehrada Bystřička

Netradiční možnost nahlédnout s průvodcem do útrob přehrady Bystřička budou mít v sobotu 19. března zájemci z řad veřejnosti. Pracovníci Státního podniku Povodí Moravy pořádají na Vodním díle Bystřička den otevřených dveří. Koná se u příležitosti Světového dne vody. (více čtěte ZDE)

Na Moštárně okusí najchutnější buchty

Kdy: sobota 19. března od 14.00 hodin
Kde: hospoda Na Moštárně ve Vsetíně

Velikonoční soutěž O najchutnější valašské buchty se koná v sobotu 19. března odpoledne v hospodě Na Moštárně ve Vsetíně – Jasence. Pekařské klání pořádají členové Spolku pro zachování valašských tradic.

Soutěžních kategorií je několik. Ochutnávat a hodnotit se budou dorty, řezy, rolády, štrůdly, koláčky, frgály, velikonoční beránci, bábovky a jinde nezařazené výrobky.

Vzorky lze do hospody Na Moštárně přinášet nejpozději v sobotu 19. března do 13.30 hodin. Soutěž samotná pak začíná ve 14 hodin.

Futsalové reprezentace se utkají ve Vsetíně

Kdy: sobota a neděle 19. a 20. března
Kde: sportovní hala Na Lapači ve Vsetíně

Nově zrekonstruovaná sportovní hala Na Lapači ve Vsetíně hostí o víkendu 19. 20. března 22. ročník futsalového turnaje Generali Cup. Účast na prestižní akci, která je zapsaná na oficiální listině turnajů UEFA, potvrdilo šest mládežnických reprezentací. Rozdělené budou do dvou skupin.

Ve skupině A hrají „devatenáctky". S českou reprezentací se střetne Polsko a Slovensko. Ve skupině B budou starší výběry do 21 let. Český tým se postupně utká s Maďary a Poláky.

Sobotní program začíná ve dvanáct hodin utkáním české jedenadvacítky proti Maďarsku, zápasový program prvního dne končí v 16.10 hodin utkáním slovenské devatenáctky s polskou. V neděli od desíti hodin začínají boje o konečné pořadí, vyvrcholí finálovým duelem naplánovaným na 15.30 hodin. Vstupné do haly je symbolických dvacet korun.

Neděle

Velikonoční odpoledne v Brankách

Kdy: neděle 20. března od 13.30 hodin
Kde: mateřská škola v Brankách

Velikonoční odpoledne pro děti i dospělé připravují na nadcházející neděli 20. března v Brankách.

V sále místní mateřské školy se uskuteční výstava velikonočních výrobků, které bude zároveň možné i nakoupit. Bude zde také možnost pletení tatarů a dílnička pro děti. „K poslechu zahraje Jaromír Foltýn," lákají pořadatelé akce z branecké kulturní komise a Českého svazu žen.

Velikonoční odpoledne začíná v mateřince v Brankách v neděli 20. března od 13.30 hodin.

V Zašové přivítají jaro koncertem a výstavou

kdy: neděle 20. března
Kde: Relaxační centrum v Zašové

Jarní koncert pražské písničkářky a herečky Jany Šteflíčkové připravují na nadcházející neděli 20. března v Relaxačním centru Salza v Zašové. Jana Šteflíčková je absolventka pražské DAMU, jako herečka působila v Západočeském divadle v Chebu, nyní je členkou Studia Ypsilon.

Coby písničkářka má na kontě tři samostatná alba s názvy Jablečno, Jana Šteflíčková a Letná. „Souběžně s koncertem se v neděli uskuteční také vernisáž prací začínající zašovské umělkyně, studentky uměleckoprůmyslové školy v Hradišti, Katky Janišové," upozornil Pavel Trčka z Relaxačního centra Salza. Podvečer věnovaný hudbě a výtvarnému umění začíná v Salze v Zašové v neděli v 17 hodin.

Ve skanzenu posvětí kočičky

Kdy: neděle 20. března v 10.00 hodin
Kde: kostel sv. Anny v Dřevěeném městečku

Na Květnou neděli 20. března, se uskuteční letos první z řady bohoslužeb, které se budou konat v průběhu roku v kostele sv. Anny v Dřevěném městečku či v evangelickém kostele ve Valašské dědině. Posvětí zde tradiční zelené ratolesti, lidově zvané kočičky.

„Během této mše kněz vysvětí ratolesti (větvičky), které mají zajistit zdraví, ochranu a prosperitu hospodářství. Po ukončení bohoslužby bude následovat průvod městem do farního chrámu Všech svatých," informovala mluvčí Valašského muzea v přírodě Pavlína Polášková.

Pobožnost se koná v neděli v 10 hodin.

Jarní koncert v Salze doplní výstava

Kdy: neděle 20. března od 17.00 hodin
Kde: Relaxační centrum Salza v Zašové

Jarní koncert pražské písničkářky a herečky Jany Šteflíčkové připravují na nadcházející neděli 20. března v Relaxačním centru Salza v Zašové. Jana Šteflíčková je absolventka pražské DAMU, jako herečka působila v Západočeském divadle v Chebu, nyní je členkou Studia Ypsilon.

Coby písničkářka má na kontě tři samostatná alba s názvy Jablečno, Jana Šteflíčková a Letná. „Souběžně s koncertem se v neděli uskuteční také vernisáž prací začínající zašovské umělkyně, studentky uměleckoprůmyslové školy v Hradišti Katky Janišové," upozornil Pavel Trčka z Relaxačního centra Salza. Podvečer věnovaný hudbě a výtvarnému umění začíná v Salze v Zašové v neděli v 17 hodin.

V Hovězí vynesou v neděli Morenu

Kdy: neděle 20. března
Kde: Kulturní zařízení v Hovězí

Velikonoční výstavu a ukázky tradičních řemesel a zvyků uvidí nadcházející neděli 20. března návštěvníci Kulturního zařízení obce Hovězí.

Na výstavě si budou moci prohlédnout výtvory žáků hovězské základní školy. Budou k vidění v obřadní síni úřadu. Výstava potrvá do 22. března. Otevřená je vždy od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin.

Součástí nedělního programu budou také ukázky valašských zvyků a práce lidových tvůrců. „Lidé uvidí pletení tatarů a košíků, zdobení kraslic a perníku, nebo vynášení Moreny," přiblížila Jana Koňaříková z Obecního úřadu Hovězí.

Vyhrávat bude lidem Dechová hudba Hověžanka a Cimbálová muzika Jaloveček. Program začíná v neděli 20. března v 9 hodin ráno.

Zámecká výstava zavede návštěvníky do pravěku

Kdy: neděle 20. března
Kde: Vsetínský zámek

Výstavu, která návštěvníka doslova vtáhne do minulosti, otevřou v neděli 20. března ve vsetínském zámku.

Expozice nazvaná Putování do pravěku nabídne repliky zbraní a nástrojů používaných od doby kamenné po příchod Slovanů na naše území. Předměty zapůjčilo Městské muzeum a galerie v Poličce.

Výstava navíc není určená pouze k dívání, jak bývá zvykem. Zájemci si mohou práci archeologa, tkaní na vertikálním stavu, psaní hlaholicí či vrtání kamenné sekyrky přímo vyzkoušet. „Většina vystavených předmětů, jako je keramika, zbraně, oděvy, předměty denní potřeby či nástroje, je určena k dotýkání," potvrdil kurátor výstavy Pavel Mašláň.

Expozici doplňují zajímavé archeologické nálezy z regionu, které pocházejí ze sbírek Muzea regionu Valašsko. K mání bude rovněž mnoho informací o krajině v pravěku i o práci archeologů.

Výstava Cesta do pravěku je ve vsetínském zámku přístupná od neděle 20. března. Potrvá do 15. června.

Zámek Lešná ozdobí květinové vazby

Kdy: neděle 20. března
Kde: zámek Lešná u Valašského Meziříčí

Na poslední neděli před Velikonocemi připravují v zámku Lešná u Valašského Meziříčí program věnovaný svátkům jara. Historické interiéry ozdobí sváteční vazby z živých květin a velikonoční dekorace.

Při prohlídce zámeckých pokojů se návštěvníci dozvědí, jak se tradičně barvily a zdobily kraslice nebo která vejce měla v oblibě evropská šlechta. Zjistí též, co nesmí chybět na svátečním stole, jak se Velikonoce slaví v jiných zemích či jak se lišily oslavy těchto svátků u šlechty a prostých lidí.

„Návštěvníci si mohou v zámeckých dílnách vyrobit jarní obrázek z barevných sypaných písků, květinovou dekoraci, vyzkouší si reliéfní zdobení kraslic voskem či vyškrabávanou techniku a hravým způsobem se naučí plést pomlázku," zve na akci pracovnice Muzea regionu Valašsko Jitka Slezáková.

Gabriela Miklová nafotila valašské tradice, vystavuje v Horní Lidči

Kdy: neděle 20. března
Kde: betlém v Horní Lidči

Rodačka z Horní Lidče, zlínská fotografka Gabriela Miklová bude od neděle 20. března vystavovat v hornolidečském betlému. Na pěti desítkách velkoformátových barevných a černobílých fotografií veřejnosti představí život za starých časů. Expozice má název Kdyby moje ručky neštipaly bučky.

Vystavené snímky společně s Gabrielou Miklovou nafotili členové národopisného souboru Valášek. „Chtěli jsme, aby si děti vyzkoušely, jak se kdysi na Valašsku žilo," vysvětlila jejich vedoucí Silvie Matůšová.

Ve fotografické kolekci tak návštěvník výstavy nalezne snímky zobrazující tradiční pečení chleba, výrobu kola, kutí kosy, praní prádla v potoce, nebo stloukání másla. Nechybí ani fotografie, jež zachycují atmosféru dlouhých zimních večerů, spaní na peci, dovádění dětí ve vodě nebo ráno v chalupě. „Inspirací pro vznik výstavy byl filmový příběh, který nabízí expozice česko-slovenského mechanického betlému, a který podobný život zachycuje," doplnila Matůšová.

Fotografie vznikaly postupně během tři čtvrtě roku na různých místech v Horní Lidči. Především ve starých dvorech a chalupách, kde je ještě k vidění původní nářadí nebo majitelé staré řemeslo umí. Několik snímků vzniklo také na Kosence ve Valašských Kloboukách.

Výstava Kdyby moje ručky neštipaly bučky začíná v neděli 20. března ve výstavní síni budovy betlému. Potrvá do 20. května. Otevřeno je každý den kromě pondělí od deseti do dvanácti, a od třinácti do šestnácti hodin.