Akustiku ve sklepních prostorách dostatečně prověří v pátek 7. ledna pětice kapel ve složení Deaf99, Against Falling, Death Never Pain, Delite a BW.

Deaf99 jsou sice uvedeni na plakátě, nicméně ve Valašském Meziříčí bude vystupovat kapela Deaf1cult0. „Jde však, až na jednu změnu, o tutéž kapelu. Za nucenou změnou stojí odchod zakládajícího člena,“ vysvětlil Lukáš Martínek z valašskomezi­říčského Kulturního zařízení.

Z podboného hudebního ranku jsou Olomoučtí Against Falling. Teprve dva roky fungující kapela začínala s punkrockem. Se změnou na postu basáka došlo i ke změně žánrové. Skupina hraje metalcore. V únoru roku 2010 Against Falling nahráli demo, následovala řada koncertů po celém Česku.

Domácí valašskomeziříčskou scénu zastupují Death Never Pain. Kapela, která vznikla před dvěma lety, je místním metalovým fandům známá svým poměrně častým koncertováním ve městě i okolí. „V současné době připravuje skupina s dredatou frontmankou nové album,“ řekl Martínek.

Zřejmě nejtarším fungujícím metalovým tělesem nejen v České republice jsou Delite. Podle informací na jejich webu vznikli již v roce 1774 jako protest proti školským reformám Marie Terezie. „Trojice mladých mužů se tehdy rozhodla, že nudný život na královském dvoře je třeba okořenit špetkou tvrdší muziky a začala neuměle kutit první songy,“ uvedl Martínek.

Nejdál to budou mít do Valašského Meziříčí BW, přijedou až z Poličky na Vysočině. Hardcore, který tvoří základ jejich hudby, misí s dalšími vlivy jako jsou metal, rap či underground.