Čtyřnohá Arnika, které neřekne nikdo jinak než Aki, pacienty zejména na oddělení následné péče léčí pod dohledem canisterapeutky Blanky Hašové dvakrát měsíčně.

K Akiiným klientům patří také osmasedmdesátiletá Zdenka Zaoralová, která se v nemocnici už měsíc zotavuje po ošklivém pádu. „Vždy jsem měla psy ráda. Dokážou totiž okamžitě zlepšit náladu. Vlastního pejska už mít nemůžu, psi totiž mají rádi dlouhé procházky, které ze zdravotních důvodů já ani manžel už absolvovat nemůžeme. Jsem ráda, že alespoň tady mám možnost se s pejskem občas pomazlit, je to úžasný pocit."

Psí návštěvy obecně přispívají ke zlepšení zdravotního, respektive psychického stavu pacientů. „Bylo dokázáno, že při canisterapii dochází k odbourávání stresu, snižování napětí, k poklesu krevního tlaku a posílení imunity," vyjádřila se hlavní sestra Jana Pelikánová. „Aki je velice přátelská. Svou přítomností dokáže zvednout náladu nejen našim pacientům, ale také zdravotnickému personálu. Význam canisterapie je dnes již všeobecně znám. Nejenže motivuje pacienty k pravidelnému pohybu, ale také zlepšuje jejich hmatovou stimulaci," dodala Pelikánová. Uvedená léčebná metoda podle ní dokáže během okamžiku odvést pozornost k příjemnějším věcem.

Lékaři meziříčské nemocnice si slibují od pravidelné psí terapie zlepšení celkového zdravotního stavu pacientů. „Pejsci při canisterapii postupně navštíví všechny pacienty, kteří o jejich přítomnost projeví zájem. Někdo se rád pomazlí, protože mu připomenou jeho vlastního mazlíčka, jiní se rádi podívají na kousky, které psi umí. Většina pacientů na oddělení následné péče vyžaduje dlouhodobější hospitalizaci a na pravidelné psí návštěvy se nesmírně těší," poznamenala hlavní sestra.

Psi vycvičení pro canisterapii musí projít náročnou zkouškou povahových testů. Jejich předností je trpělivost, poslušnost a přítulnost. Za žádné situace se u nich neobjevují jakékoliv, byť jen náznaky agrese, bojácnosti či lekavosti. Psi v podstatě absolutně zvládají poslušnost, reakci na jiná zvířata, ale také práci s klienty na invalidním vozíku či s berlemi.

Autor: Dušan Póč