V otužování vidí správný životní styl. „Bez nadsázky a jakékoliv frázovitosti tvrdím, že otužování prospívá zdraví," poznamenává otužilec.

Jeho rozhodnutí pro otužování předchází zajímavá historka. „Když jsem se přestěhoval do domku v Karolince, neměl jsem tam koupelnu. Ale na dvoře byla hadice, kterou ohřívalo sluníčko. Sprchoval jsem se teplou vodou z ní. Ta ale nikdy dlouho nevydržela a přišla voda studená. A já jsem si pod ní začal pobyt prodlužovat," vzpomíná na svoje otužilecké začátky.

Navíc s koncem léta už slunce příliš nehřeje. „Nezbývalo mi nic jiného, než se sprchovat studenou vodou. Za první rok, kdy jsem začínal, jsem vynechal možná čtyři dny. Každý den, večer, ať bylo, jak chtělo, jsem pod tu chladnou vodu šel," usmívá se Paška.

Láska ke studené vodě jej nakonec dovedla k myšlence, aby v Karolince založil otužileckou partu. Ta si říká Karolinští hřebci. „Nemáme žádný výbor, ani nic podobného. Jsme jen partou lidí se stejnou zálibou. A to je to nejkrásnější," říká Josef Paška.

Otužování však není jeho jedinou zálibou. Druhou vášní mu je výroba švrláků. Tě má za sedm let, co je vyrábí, pod stropem garáže, v níž parkuje skoro třicetiletý žigulík, bezmála tisíc.

Související Štěpánské repete otužilců se vydařilo