V Krhové a Poličné proto, že se tyto dvě místní části 1. ledna odtrhly od Valašského Meziříčí. V Lačnově kvůli tomu, že zastupitelé v květnu odvolali starostku, což vyústilo v dohodu o nových volbách. A ve Študlově odstoupilo v červenci pět z devíti zastupitelů. U uren se od rána tvoří fronty, svůj hlas odevzdala už odevzdala třetina voličů.

Nové obce Krhová a Poličná byly původně místními částmi Valašského Meziříčí, loni se ale lidé v referendu vyslovili pro osamostatnění. Obce vznikly oficiálně k 1. lednu. V Krhové je zhruba 1600 oprávněných voličů a v Poličné 1400.

„Volební účast je velká. Do jedenácti hodin přišlo odevzdat hlas třiadvacet procent voličů. Jsou to naše první obecní volby, takže lidé mají motivaci jít k volebním urnám," řekla členka volební komise v Poličné.

V nedaleké Krhové v sobotu dopoledne odvolilo zhruba dvacet procent oprávněných voličů a místní volební komise odhaduje, že konečná volební účast se bude pohybovat mezi šedesáti procenty.

V Poličné lidé volí 13 zastupitelů, v Krhové 15. V Krhové kandiduje pět subjektů, kandidátku sestavila ČSSD, Sdružení nezávislých kandidátů Krhovjané I. a Sdružení nezávislých kandidátů Krhovjané II. O přízeň voličů budou usilovat také dva nezávislí kandidáti, Vítězslav Kotas a Miloslav Krůpa. V Poličné si voliči mohou vybrat z Nezávislých pro Poličnou, Rodáky a nezávislým kandidátem Luďkem Černochem.

Vysokou účast voličů si pochvalují také ve Študlově a Lačnově, kde nové hlasování vyvolalo rozhádané zastupitelstvo po květnovém odvolání starostky Marie Vlčkové (KDU-ČSL). Vlčková vede v Lačnově lidovce v souboji proti třem konkurenčním uskupením včetně hnutí Nestraníci.

„Přišlo už kolem pětadvaceti procent voličů. Odhadujeme, že volební účast bude přes padesát procent. Vše probíhá bez problémů," řekla pracovnice místní volební komise ve Študlově.