Po dvaceti letech vyhráli dlouholetý spor o dvě školské budovy. Aktuálně řeší oživení „Spoláku“, jak říkají Rožnované Společenskému domu na okraji Městského sadu a co nevidět je čeká jedna z největších investic města – stavba kulturního centra za více než dvě stě milionů korun. V turistickém podhorském městě, rozprostírajícím se na úpatí Beskyd se stále něco děje.

Městská knihovna v Rožnově pod Radhoštěm sídlí od roku 1993 v Bergerově vile v Bezručově ulici.
Knihovnu čeká oprava a přístavba za desítky milionů, peníze zatím chybí

Dvacet let se vlekl spor o budovy Základní školy Záhumení a Mateřské školy Koryčanské Paseky. Radnice se konečně dohodla s vlastníkem, kterým byla firma IPR a obě budovy odkoupila. Spor urychlila také exekuce na zmíněnou firmu, při které hrozilo, že objekty půjdou do dražby. Teď je koule u nohy Rožnovanů odstřižená a obě školní budovy mohou bez nejistoty a obav sloužit svému účelu.

KONEČNĚ ROZVOJ

Ředitelka ZŠ Záhumení přijala výsledek dlouholeté soudní tahanice s povděkem.

„Velkým plusem je, že se může konečně do budovy investovat a posuneme se dopředu. Škola se může rozvíjet po všech stránkách. Prospěje to dětem i celému areálu školy,“ svěřila se Deníku Jitka Lušovská.

Neshody panovaly také kolem Společenského domu, který Rožnované dlouhodobě nevyužívali.

„Měli jsme stopku od pana majitele. Dohodu o prodeji se dojednat nepodařilo, za stanovenou částku byla pro město neakceptovatelná. Jsem rád, že se povedlo se Synotem domluvit na pronájmu,“ přiblížil starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš. Město má podle informací Deníku platit měsíčně 87 tisíc korun.

ŽIVÝ SPOLÁK

Rožnov žije kulturou, Společenský dům chce radnice udržet nadále živý a funkční. „Spolák“ se má už v létě vrátit do života. Sloužit bude jako zázemí pro kulturní akce, poskytne také prozatímní prostory, které město využije během rekonstrukce a přístavby stávající knihovny za 70 milionů korun.

Daleko vyšší investice si vyžádá plánovaná stavba nového kulturního centra na místě dnešního kina Panorama. Přípravné práce se zadrhly na neúspěšných soutěžích na dodavatele. Dvě ztroskotaly, radnice aktuálně připravuje třetí soutěž.

Podle slov starosty města, který je profesí stavební projektant a stavitel, se tentokrát radnice vydá jiným směrem.

„Vyhodnotili jsme rizika stavby z hlediska jednoho dodavatele. Hlavně v divadelních technologiích a v částech, které souvisí s elevacemi, tedy posuvnými hledišti. Samotnou stavbu chceme rozdělit na šest dílčích výběrových řízení. Hlavního manažera stavby bychom chtěli dělat my, jako město,“ přiblížil Holiš.

SOUTĚŽ POTŘETÍ

Dodavatelé připravovanou složitou stavbu v předcházejících soutěžích nadhodnotili velkými riziky. Radnice je hodlá vzít na sebe a dostat se na cenu, kterou město na stavbu zatím vyčlenilo.

„Ta by měla být se vším všudy dvě stě patnáct milionů korun,“ prozradil starosta Rožnova a také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Rožnov pod Radhoštěm láká turisty proslulým skanzenem, Jurkovičovou rozhlednou, stovkami kilometrů turistických a cyklistických tras, které spojují celou Moravu i horou Radhošť a Pustevnami, jež patří mezi nejvíce navštěvovaná místa v Beskydech.

Miroslav Šupler začal s výrobou svíček v roce 1992. Dnes jeho firma Unipar dodává prémiové zboží do třiceti zemí světa.
Svíčky z Rožnova hoří po celém světě

Pyšní se atletickým hřištěm, které je pojmenované po slavné oštěpařce Daně Zátopkové. Se svým manželem, legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jsou s Rožnovem úzce spjatí a společně tu odpočívají na čestném pohřebišti na Valašském Slavíně.

Covid zaúřadoval a stejně jako v ostatních místech republiky se i ve městě pod horou Radhošť vloni přibrzdil kulturní život. Osiřely zdejší pivní lázně, ztichl hudební altán, areál Valašského muzea v přírodě neožil oblíbenými tradičními akcemi.

PŘÍPRAVY V PLNÉM PROUDU

Město se nadechuje a jeho obyvatelé letos doufají v návštěvy rozličného množství kulturních, společenských i sportovních akcí.

„Připravujeme oblíbené Rožnovské parní léto, Rožnovské slavnosti, festival zaměřený na jídlo – nově pojmenovaný GastRožnov, Běh rodným krajem Emila Zátopka a věříme v uskutečnění nabitých kulturních programů rožnovského T-klubu, místních folklorních spolků a dalších pořadatelů,“ vyjmenovává destinační manažer města Marek Havran.

Jak říká, město a jeho široké okolí nabízí vyžití po všech stránkách. Vše důležité mohou turisté přehledně zobrazit na webu visitroznov.cz, který město co nevidět představí v novém kabátě.

„Podle nepřeberného množství aktivit a díky krásám našeho města a okolí turisté brzy zjistí, že k návštěvě Rožnova jeden den nestačí,“ uzavírá Marek Havran.