Bohužel počasí tomu chtělo jinak. A už cestou od zaplněného parkoviště u muzea bylo znát, že se na rozhledu davy nepohrnou. Vlastně tam nebylo téměř živáčka. Celá rozhledna i okolí byly zahaleny do mlhy.

„Bohužel dneska nám počasí dává. Za dopoledne tady bylo jenom patnáct lidí,“ posteskl si pokladní Tomáš Surý. „Ani se jim nedivím, je vidět na pouhý kilometr. To když je krásně, dohlédnete až 15 kilometrů daleko. Tamhle třeba vidíte Valašské Meziříčí,“ ukazuje do bílé mlhy před námi.

Surý na rozhledně pracuje od roku 2012, pamatuje si silné sezóny i ty, kdy návštěvníci chodit nemohli.

„Nejlepší rok jsme měli ten před covidový. Letos byla návštěvnost taky dobrá, pomalu se blíží číslům roku 2019. Jen dneska nám to prostě nevyšlo,“ dodal Surý.

Rozhledna bude mimořádně otevřena i v neděli od 10 do 16 hodin. Tak snad se počasí umoudří a nabídne návštěvníků krásná panoramata.

Jurkovičovu rozhlednu budou moci turisté navštívit také od úterý 27. prosince 2022 do neděle 1. ledna 2023.

Zajímavosti rozhledny

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena v roce 1986 na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Výška rozhledny je 32 metrů, po 102 schodech vystoupáte až na vyhlídkovou plošinu, která je ve výšce 19 metrů.

Zajímavostí stavby je to, že veškeré kovářské a klempířské práce a většina tesařských prací včetně detailů byly prováděny ručně za použití starých, dnes již téměř nepoužívaných, pracovních postupů.

Z rozhledny se naskýtá výhled na západní část obce Hutisko-Solanec, obec Vigantice, rožnovské části: Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova, severní části Rožnova, obce v západní části Rožnovské brázdy, městský park, části Rožnova: Letná, Rybníčky a část Horních Pasek na severu města, masív Radhoště.