Počasí je pěkně napíná. V ohrožení jsou dva velké běžecké závody, Valašská a Karlovská padesátka, které mají na Valašsku dlouhou tradici.

Datum jubilejní čtyřicáté Valašské padesátky se blíží. Měla by odstartovat v sobotu 18. ledna. Předpověď počasí se však zatím nemění.

„Kvůli špatným klimatickým podmínkám jsme se rozhodli, že letos určíme pro závod dva termíny. První je teď v lednu a druhý v únoru," vysvětlil předseda Klubu českých turistů Jiří Homolka.

Nešťastní z vývoje počasí jsou kromě pořadatelů také samotní sportovci.

„Zatím to na sněžení moc nevypadá. O víkendu jsem si byl zajezdit, ale je to bída. Za to jsem včera vytáhl kolo a vyjel alespoň na Dušnou," postěžoval si legendární vsetínský sportovec a reprezentant v běžkařském sportu Jan Talaš.

Týden po Valašské padesátce by měla odstartovat také ta Karlovská.

„Sníh na běžecké dráze teď opravdu postrádáme, ale ještě není nic ztraceno. Budeme do poslední chvíle doufat, že napadne," prozradila Naděžda Válková z obecního úřadu ve Velkých Karlovicích.

Přiznává, že zažila již také sezonu, kdy museli závod kvůli špatným klimatickým podmínkám zrušit.

„Karlovská padesátka je zařazena v celorepublikové tour, takže by změna termínu byla dost složitá. Nicméně i to nás už jednou potkalo," posteskla si Naděžda Válková. V současné době mají v Karlovicích k závodu přihlášených téměř tři sta sportovců. Všichni proto doufají, že počasí se ještě umoudří.

Podobný osud čeká také na dětský lyžařský závod, který se koná v lyžařském areálu ve Velkých Karlovicích.

Zde již museli kvůli špatným klimatickým podmínkám přesunout oslavy desátého výročí provozu areálu.

„Akci jsme původně plánovali na první lednovou sobotu, přesouváme ji ale až na první sobotu v únoru," vysvětlila mluvčí Resortu Valachy Martina Žáčková.

Autor: Michaela Horáková