Netopýří jsou jedinými savci, kteří dokáží aktivně létat. Své úkryty opouštějí v noci nebo za soumraku, kdy se vydávají se na lov.

„V prostoru se skvěle orientují díky schopnosti echolokace. Ústy nebo nosem vydávají zvuk, který se po střetu s překážkou vrací zpět k jejich sluchovým smyslům,“ říká kurátor akce a zoolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller.

Jedna z podčeledí zvaná upíři se vyznačuje takzvanou hematofágií, tedy saje krev teplokrevných živočichů. Právě odtud pochází předloha lidských upírů ve filmových hororech i spousta mýtů o netopýrech obecně.

„Akce na zámku Vsetín vás ale přesvědčí, že jde o vcelku milé a hlavně hodně užitečné zvíře, které si rozhodně zaslouží lidskou ochranu. Nejdříve si něco povíme o životě netopýrů a poté bude následovat ukázka živých exemplářů lovících v Panské zahradě,“ pozval Jiří Koňařík z Muzea regionu Valašsko.

Kdo nestihne Netopýří noc nadcházející sobotu ve Vsetíně, bude mít další možnost ve čtvrtek 16. září, kdy se obdobná akce uskuteční také na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. Role průvodce se v tomto případě ujme uznávaný odborník Jiří Šafář. Podrobnosti o obou akcích na webu www.muzeumvalassko.cz.