Fasáda úřadu svítí novotou. Upravený je i střed obce a řada dalších míst ve více než dvoutisícové Hošťálkové. Je to jen pár dní, co se místní lidé dozvěděli, že jejich obec získala Oranžovou stuhu v soutěži Vesnice roku ve Zlínském kraji. Neznamená to sice celkové krajské vítězství, ale Hošťálkovjané mají být právem na co hrdí. „Je vidět, že se tady odvedlo kus práce a že se o nás vedení obce dobře stará," chválí Naďa Machalová.

S místními se shoduje v tom, že účast v soutěži vesnici stmelila. „I kdybychom žádnou stuhu nevyhráli, vesnice se krásně dala do kupy. Leccos se pospravovalo, natřeli jsme zábradlí, namontovali nové vývěsky. Došlo i na zákoutí, na která se dříve trošku zapomínalo," líčí svůj dojem Elen Plšková.

Mezitím mává na pozdrav někomu na protějším chodníku. To je vůbec zvláštní úkaz, který se nevidí všude. Hošťálkovjané se všichni znají, což není tak překvapivé, ale také se na sebe všichni vzájemně usmívají a jeden druhého zdraví. To už se tak často nevidí. „Jsme tady jedna velká rodina," vysvětluje Renata Jasenská.

Pomalu se blíží doba oběda. Je příjemné předletní počasí a zahrádka restaurace na návsi se pomalu plní prvními strávníky. Po chodníku se blíží tři maminky s kočárky, hlavy nakloněné k sobě v družném hovoru. Dokonalá idyla.

Při pozorném zaposlouchání se je ale zřejmé, že polední klid a nečinnost jsou jen zdánlivé. Tu zaznívají hlasy dělníků pracujících na opravě nedalekého domu, z dálky je slyšet pracující sekačka a další ruchy.

U katolického kostela dvě ženy pečují o kamenný kříž a zeleň v jeho blízkosti. Další důkaz toho, že místní chtějí mít svou vesnici pěknou pořád. Nejen před komisaři soutěže Vesnice roku.

Ale nejen prací živý je člověk. Někdy se musí lidé v Hošťálkové také bavit. A z hovoru s mnohými z nich je jasné, že to umí a baví se rádi. „Kultura a sportovní akce? To tady máme pořád. Zabijačky, pečení selátka, občas nějaká zábava. Pořád se něco děje," vypočítává pro mne jeden z místních mužů. Živo bude už zítra na fotbalovém hřišti. Domácí celek, který bojuje o záchranu na posledním místě tabulky, přivítá na vlastním trávníku vedoucí celek fotbalistů z Byniny. „Musíme vyhrát," je jasné Renatě Jasenské. Fotbal si prý rozhodně nenechá ujít.

Související: Vesnicí roku Zlínského kraje letos jsou Kateřinice