„Jsem na mateřské dovolené. Po ukončení volebního období se tak mohu na své místo vrátit,“ směje se starosta.

Co vás vedlo k tomu vstoupit do politiky?

Já to jako politiku neberu. Byl jsem členem zastupitelstva a když bylo jasné, že stávající starosta Josef Konvičný chce odejít do důchodu, vyvstala otázka, kdo se ujme vedení obce místo něj. A jelikož mě zajímá, kde žiji, s kým žiji a jak má vesnice vypadá, rozhodl jsem se na post starosty kandidovat. A zastupitelé mě zvolili.

Zalitoval jste někdy svého rozhodnutí?

Ani jednou. Baví mě pracovat s lidmi. Byl jsem zaměstnancem obchodní firmy, kde jsem měl na starosti práci se zákazníky a to mě naplňovalo. Starostování je hlavně o lidech a mě vždy potěší, když se něco společně podaří.

Vy jste se v Jarcové narodil?

Ano, narodil. Máme ve vesnici samozřejmě i „naplaveniny“, ale musím říci, že velmi kvalitní a jsem za ně vděčný.

Co jste už pro obec udělal a jaké úkoly jsou ještě před vámi?

Před čtrnácti dny jsme zkolaudovali novou kotelnu, která vytápí jak budovu obecního úřadu, tak kulturní dům. Stálo nás to milion šest set tisíc korun, ale přesto jsme do toho šli. Plyn totiž stále zdražuje, takže investice by se měla vrátit za zhruba šest let. Nyní topíme biomasou, konkrétně štěpkou a peletkami, čímž ušetříme polovinu nákladů. Předtím nás vytápění stálo čtyři sta tisíc korun ročně, nyní přibližně polovinu.

Je ale pravda, že tak trochu topíme pánubohu do oken, a proto uvažujeme o rekonstrukci budovy obecního úřadu a kulturního domu. Protože se ale náklady pohybují v řádech milionů, požádali jsme o dotaci. Nyní čekáme, zda naše žádost projde schvalovacím kolečkem a dostaneme se mezi ty šťastnější obce s příslibem dotace z ministerstva životního prostředí. Pokrýt by mohla pětašedesát procent nákladů. Zbytek uhradíme z rozpočtu obce zvýšenou těžbou dřeva a zřejmě nějakým překlenovacím úvěrem. Pokud ale budovu zateplíme, náklady na vytápění dále výrazně klesnou .

A další plány?

Což o to, plánů by bylo hodně, ale chybí finance. Aktuálně bychom chtěli opravit cestu k rodinným domům a samotám v místní části Bražiska. Úsek dlouhý kilometr a půl poničily loni přívalové deště. Požádali jsme o dotaci ministerstvo pro místní rozvoj. Zatím ale nemáme stoprocentní jistotu, že dotaci obdržíme. Pokud ano, okamžitě se pustíme do opravy, takže do konce prázdnin by místní mohli jezdit po nové cestě.

Také máme v plánu odkanalizovat domácnosti v lokalitě Za Vodů a v Podskalí. Pátráme po možnostech financování. Zatímco pro lokalitu Podskalí je projekt již několik let zpracován, s lokalitou Za Vodů jsme ve fázi příprav. Zde jsou možné tři varianty. První počítá s tím, že napojíme domácnosti na stávající čistírnu odpadních vod. To je ale nejdražší varianta, protože se budou muset postavit dva kilometry hluchého potrubí. Druhou možností je postavit v místě menší čistírnu. To by ale mohlo zkrachovat na tom, že pro ni nenajdeme vhodné místo. No a třetí variantou jsou domácí čistírny. Ale teprve analýza ukáže, která z variant je pro domácnosti a obec nejschůdnější.