Na pozoru se musejí mít především motoristé, v centru města bude totiž platit nejvyšší povolená rychlost třicet kilometrů za hodinu. Zároveň ubude parkovacích míst a provoz budou částečně řídit strážníci městské policie.

Tradiční Josefský jarmark letos nabídne návštěvníkům téměř stovku prodejců zejména velikonočního zboží. Nebude chybět ani bohatý doprovodný program. „Slavnostní zahájení plánujeme na páteční desátou hodinu. Po průvodu a vystoupení mažoretek z Dolní Bečvy zahájí jarmark místostarosta Rožnova Václav Mikušek a rožnovský farář Jiří Polášek,“ přiblížila ředitelka pořádajícího T klubu – kulturní agentury Lenka Vičarová.

Součástí slavnostního zahájení bude také připomínka výročí šesti set let od první zmínky o obcích Hážovice a Tylovice a sta let Valašského muzejního a národopisného spolku.

Hlavním lákadlem ale bude nabídka jarmarečního zboží. Kromě výrobků s velikonoční tématikou, budou k mání také pochoutky k jídlu a k pití. „Například pražené oříšky, frgály, bramboráky, uzenářské výrobky, teplé oplatky, sýrové výrobky, perníčky a další výrobky z medu, mimo jiné také medovinu,“ vyjmenoval mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Zakoupit bude možné i keramické a smaltované výrobky a šperky, květinové aranže a výrobky ze dřeva, proutí a vlny. V neposlední řadě rovněž přírodní masti a pivní kosmetiku. Součástí jarmarku budou také kolotoče pro děti a další pouťové atrakce.

V doprovodném programu se představí kytarové trio rožnovské základní umělecké školy, cimbálová muzika Jánoš, skupina Crazy Sax nebo country tance a Heart2beat ze Střediska volného času a dechová hudba Rožnovanka.

K jarmarku na rožnovském náměstí tradičně patří i soutěž. V letošním roce to je soutěž O největší velikonoční kraslici z čehokoliv. Až do pátku do půl dvanácté dopoledne mohou soutěžící odevzdávat kraslice buď v informačním centru města, nebo na jarmarku do stánku označeného logem Soutěž. „Kraslice mohou být vyhotoveny z čehokoliv a jediným hodnotícím kritériem je jejich velikost,“ uvedl Gross s tím, že hodnotit je bude veřejnost i porota. Vítěz bude vyhlášen v pátek hodinu po poledni. „Autoři mohou své výtvory věnovat do následné dražby, jejíž výtěžek dostanou Domov Kamarád a občanské sdružení Iskérka,“ dodal Gross.

Při Josefském jarmarku budou v jistém směru shovívavější také strážníci městské policie. „Po oba dny totiž platí schválená výjimka ze zákazu konzumace alkoholických nápojů na Masarykově náměstí, což znamená, že návštěvníci starší osmnácti let si tentokrát mohou alkohol dopřát,“ řekl Vašut.