Přehled všech zvolených zastupitelů ve Vsetíně

Křesťanští demokraté získali ve Vsetíně 29,36 procenta všech hlasů voličů. To je zhruba dvakrát více, než druhá ČSSD. Volební výsledek dává lidovcům právo v jedenadvace­tičlenném zastupitelstvu obsadit šest míst. Zároveň se nabízí návrat Jiřího Čunka do křesla starosty města. Názor na rozuzlení komunálních voleb sdělil senátor Čunek v rozhovoru.

Jak vnímáte dosažený volební výsledek?

Nemáme nadpoloviční většinu. To znamená, že budeme skládat koalice. A pořád není nikde napsané, že to nemůže být jak minule. Nicméně se domníváme, že to tak nebude. Budeme postupně vyjednávat s jednotlivými stranami v pořadí, jak získaly hlasy. Sociální demokracii i ANO už jsem oslovil a tak to půjde i dál. Postupně se se všemi sejdeme a uvidíme, jakou koalici se nám podaří vytvořit.

Volby ve Vsetíně jasně ovládli lidovci s lídrem Jiřím Čunkem

Je nějaká strana, se kterou určitě jednat nechcete a ani nebudete?

Určitě nebudeme jednat s komunistickou stranou. Z principu. S komunisty jako takovými se bavíme a spolupracujeme. Není to tak, že bychom se například se zastupiteli za komunistickou stranu ani nezdravili. Ale koalici s komunistickou stranou si KDU-ČSL zakázala. A to dodržíme.

Vraťme se ještě k výsledku voleb. Čekali jste takový náskok?

Čekali jsme, že bude větší. Ale co se dá dělat. (úsměv). Ale my jsme skromní, takže jsme spokojení.

Vítězství ve volbách dává křesťanským demokratům možnost získat pro sebe – v tomto případě pro vás – křeslo starosty. Bude tomu tak?

Jestli to tak bude, to jsem naznačil již v první odpovědi. To znamená, že to nevíme. Ale určitě o to budeme usilovat.

Kdyby bylo toto úsilí korunováno úspěchem, a vy se stanete starostou, co bude s vaším působení v senátu? Ukončíte je?

Tak, polovina senátorů je starostů.

Takže podle vás se obě funkce dají skloubit?

Dá se to skloubit.

Má KDU-ČSL určitě priority, které bude chtít jako vítězná strana ve Vsetíně prosazovat? Případně, budete chtít něco změnit?

Obecně říkám, že mám styl řízení a vedení města, který lidé znají. Ten tady chci nastolit. Mně se zdá, že to je způsob, kterým se dosahují dobré výsledky. Všechno ostatní se tím může měnit. Je ale spousta věcí, které měnit nebudeme. Například nově zaasfaltované cesty nebudeme znovu přeasfaltovávat.

To je určitě dobře. To lidé jistě ocení…

Dobré věci měnit není třeba. Budeme se snažit jen jít dopředu. Nechceme se dívat dozadu.

Co říkáte na úspěch některých nových stran? Poměrně výrazně uspěla například Koalice pro otevřený Vsetín.

Hnutí ANO mělo ještě větší úspěch a také je to nová strana. Musím říct, že úspěch ANO, byť jim ho přeji a určitě budeme spolupracovat, je dán pozicí strany ve vládě a pozicí pana Babiše. U toho nového zmiňovaného uskupení musím zase hodnotit to, že žádné takové zázemí neměli. To znamená, neměli žádnou preferenci z celostátního pohledu a přece udělali výbornou kampaň, zviditelnili se a dosáhli výrazného výsledku. Jen se nám zdá, že ti lidé – každý představuje trochu něco jiného. Tak nevíme, jaká s nimi bude spolupráce. Ale uvidíme. Je to hodně heterogenní. Ovšem spolupráci s těmito stranami nezatracujeme. Kromě komunistů.

VOLEBNÍ VÝSLEDKY OBCÍ NA VALAŠKU

Ilustrační foto.