VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Baroš: Viděl jsem žraloka, největší zážitek je ale setkání s tuňákem

ROZHOVOR / Jiří Baroš snil o potápění už v dětství. Začal s ním před osmi lety a dnes je potápění v podstatě jeho jediným koníčkem. Působí jako instruktor ve vsetínském DiveClubu. 

22.9.2017
SDÍLEJ:

Instruktor potápění Jiří Baroš.Foto: Deník / Lukášová Eva

Ne příliš běžný sport doporučuje i ostatním. Člověk se prý při potápění ocitne v jiném světě a z každého ponoru si může odnést množství zážitků.

Jak jste se k potápění dostal?
O potápění jsem snil od dětství, v dospělosti jsem si to pak splnil.

Čím musí člověk projít, aby se z něj stal instruktor potápění?
Nejdřív si musí udělat základní kurz pro začátečníky – potápěče v otevřené vodě. To se nejdříve začíná bazénovými ponory, pak jsou ponory ve volné vodě. Když to člověk úspěšně zvládne, tak dostane certifikát a může se potápět po celém světě do hloubky osmnácti metrů. Na to navazují kurzy pro pokročilé potápěče, a taky je možné udělat si kurz rescue, a tak se stát potápěčem záchranářem. Pak už následuje profesionální úroveň dive master, pomocník instruktora potápěče a instruktor potápění. Je to taková šňůra různých dovedností. Samozřejmě jsou také různé specializace, které může člověk postupně získávat. Například hloubkové potápění, potápění k vrakům nebo potápění s obohaceným vzduchem. Dovedností je spoustu.

Kde jste se všude potápěl?
Většinou po Evropě. Dá se potápět u nás v Čechách, na Slovensku, v Polsku, v Chorvatsku, jezdím do Egypta, na Filipíny…

Jak nejhlouběji jste se potopil?
Během rekreačního potápění se potápíme do čtyřiceti metrů, ale já jsem byl hlouběji, asi čtyřicet sedm metrů.

Jaký je to pocit být v takové hloubce?
Normální, přirozený. Jsou s tím ale spojené problémy jako plynová narkóza, která na každého člověka působí jinak.

O co se jedná?
Ve vzduchu se nachází kyslík a dusík. Oba plyny jsou v závislosti na tlaku, pod kterým se nacházíte pro člověka narkotické. Záleží ale na každém, v jaké je fyzické a psychické kondici nebo jestli je správně hydratovaný. Záleží na mnoha faktorech, které způsobují, že člověk je k narkóze víc náchylný při konkrétním ponoru. Proto je u rekreačního ponoru stanovená hranice do čtyřiceti metrů, kde je riziko plynové narkózy minimální.

Co se člověku může v narkóze stát?
Úplně dobře neovládá své tělo, smysly. Někdo je uvolněný, někdo je bojácný, na každého to působí různě. Podstata je v tom, že neumíte správně vyhodnocovat situaci pod vodou a potom je to rizikové. Potápěč musí sledovat svůj počítač s informacemi o hloubce nebo třeba času, jak dlouho už je pod vodou.

Může se stát, že potápěči pod vodou dojde vzduch?
Jsou případy, že se to stalo, ale od toho je ve výstroji spousta přístrojů. Manometr, který je napojený na tlakovou lahev, kde je zásoba vzduchu. A potápěč ví, jakou zásobu vzduchu si nese s sebou pod vodu, takže si to kontroluje. Samozřejmě je na každém, aby si to kontroloval pravidelně a s přibývající hloubkou častěji. Ve větší hloubce je spotřeba vzduchu vzhledem k tlaku vyšší.

Potápíte se i bez přístroje?
Free diving nedělám, ale šnorchluji jako každý jiný.

Jak dlouho na jeden nádech vydržíte pod vodou?
Kdysi jsem byl na rychlokurzu statická apnea, kde se učí zůstat pod vodou nehybně a zkoušet, jak nejdéle vydržíte. Já jsem vydržel tři a půl minuty. Ale v podstatě, když se člověk rozdýchá a udělá správné dechové cvičení, tak tři minuty vydrží každý. Ale je to taky hodně o psychice, jak se člověk dokáže kontrolovat. Já tomuhle ale moc nerozumím, jenom tak okrajově.

A jak je to s potápěním na Valašsku? Je o to zájem?
Samozřejmě je. Je to sport, který je zajímavý. Dostane vás do úplně jiného prostředí. Ve vodě funguje všechno jinak, vnímáte tam všechno jinak, je tam spoustu živočichů, které tady běžně nepotkáte. Je to sport, který vám dává spoustu jiných možností a jiných zážitků.

Co nejzajímavějšího jste pod vodou viděl?
Viděl jsem žraloka, ale můj největší zážitek je tuňák obecný. Je to krásná velká ryba, kroužili jsme kolem sebe, ale pustil mě k sobě jen tak na deset metrů.

Autor: Eva Lukášová

22.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha vstřikovacího lisu *. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: OBSLUHA VSTŘIKOVACÍHO LISU *, Možnost prodloužení doby určité, Požadujeme: zodpovědnost, samostatnost, manuální zručnost, Nabízíme: stravenky, příspěvek na dovolenou, příspěvek na masáže, První kontakt: telefonicky v pracovní dny v době 7 - 15 hod. na čísle: 732 763 377 nebo e-mailem na: info@vsplastik.cz. Pracoviště: Vs plastik, s.r.o., Jasenice, č.p. 2192, 755 01 Vsetín 1. Informace: Marie Tomečková, +420 732 763 377.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 1 Kč

Řídící pracovníci v oblasti vzdělávání Ředitel/ředitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 1 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Rada města Valašské Meziříčí vyhlašuje KONKURSY NA PRACOVNÍ MÍSTA ŘEDITELE/ŘEDITELKY TĚCHTO PŘÍSPĚVKOVÝCH ORGANIZACÍ:, , 1. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Seifertova 160, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863781, 2. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Křižná 768, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 47863773, 3. Mateřská škola Valašské Meziříčí, Hrachovec 210, okres Vsetín, příspěvková organizace, IČO: 70920702, , POŽADAVKY: splněny předpoklady pro výkon funkce ředitele/ředitelky a odborná kvalifikace pro daný druh/typ školy/školského zařízení v souladu se zákonem č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, znalost problematiky organizace, řízení a financování ve školství a příslušných předpisů., Platové zařazení dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, , NÁLEŽITOSTI PŘIHLÁŠKY: přihláška ke konkursnímu řízení (uveďte kontaktní adresu, telefon, e-mail), úředně ověřené kopie dokladů o požadované odborné kvalifikaci (vysvědčení o maturitní zkoušce nebo diplom včetně vysvědčení o státní závěrečné zkoušce), doklad o celém průběhu zaměstnání a délce praxe potvrzený posledním zaměstnavatelem, podrobný životopis, koncepci dalšího rozvoje organizace (max. rozsah 5 stran formátu A4), originál nebo úředně ověřenou kopii výpisu z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců), popř. doklad o jeho vyžádání, originál lékařského potvrzení o zdravotní způsobilosti k výkonu pracovního místa ředitele/ředitelky (ne starší 2 měsíců)., Předpokládaný nástup na pracovní místo ředitele/ředitelky: od 1. srpna 2018, , Písemnou přihlášku a výše uvedené dokumenty zašlete nejpozději do 31. března 2018 na adresu: , , Městský úřad Valašské Meziříčí, Odbor školství, kultury a sportu, Ing. Stanislava Šnajdrová, Zašovská 784, 757 01 Valašské Meziříčí , Obálku označte heslem KONKURS.. Pracoviště: Město valašské meziříčí 03, Zašovská, č.p. 784, 757 01 Valašské Meziříčí 1. Informace: Stanislava Šnajdrová, .

Výroba - Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované 16 000 Kč

Pracovníci s odpady Manipulanti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný ihned!, Možnost prodloužení doby určité., Požadujeme: oprávnění na VZV výhodou, Náplň práce: likvidace odpadů, odvádění výroby, pytlování a vážení odpadů, nakládka a vykládka vozových jednotek, První kontakt: telefonicky (8:30 - 14:00 h.), e-mailem nebo osobně v sídle zaměstnavatele (8:30 - 14:00 h.)., ov.14.3.18. Pracoviště: Zpv rožnov, s.r.o., Televizní, č.p. 2614, 756 61 Rožnov pod Radhoštěm 1. Informace: Lucie Ulrychová, +420 571 605 170.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocní dělníci při montážních pracích na balkónech a lodžiích. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÍ DĚLNÍCI při montážních pracích na balkónech a lodžiích, Požadujeme: ŘP sk.B, praxe není nutná, zvládat práci ve výškách, Náplň práce: pomocné práce při montážích a zasklívání balkónů a lodžií /nebát se výšek/., První kontakt: telefonicky od 8-14:30hod. 737241395 nebo osobně na pracovišti od 8-14hod., ov. 16.3.2018. Pracoviště: Jaromír juráň, 4. května, č.p. 293, 755 01 Vsetín 1. Informace: Vlčková, Juráňová, +420 737 241 395.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Vítek.

„Psanec“ Vítek: Musel jsem vypnout telefon

Ilustrační foto.

Budoucí prvňáčky lze do škol registrovat přes internet, k zápisu ale musí

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

Skončilo čtyřicáté Setkání divadel, nejoblíbenější byl soubor Tom a Jeff

Uplynulý víkend patřil v Kulturním zařízení ve Valašském Meziříčí jubilejnímu 40. ročníku divadelní přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy. Cenu diváků – Cenu Josefa Fabiána obhájil havířovský soubor Tom a Jeff.

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Mistrovství Valašska v kouření dýmky letos velel svatý Patrik

FOTOGALERIE / Úbor a doplňky v zelené barvě byly vítány. O úspěchu ale rozhodovaly taktika a výdrž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT