Sbírka Jindřicha Kubíčka, která nemá svým rozsahem přinejmenším v regionu obdobu, čítá přibližně dva a půl tisíce kusů. „Všechno to začalo v dětství. Už jako malý kluk jsem měl několik aut. Patří k nim například Chevrolet v provedení Taxi, který se tenkrát stal jedním ze základů mé současné sbírky," vzpomíná na svoje sběratelské začátky ekonom Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně Jindřich Kubíček.

Zpočátku to ale na nějakou sběratelskou vášeň u Jindřicha Kubíčka nevypadalo. „Oženil jsem se a modely šly do krabice. Později si s nimi hrály děti. To, co jsem měl, jsem nepovažoval za nějaké významné množství," říká sběratel.

Láska k motorismus ale sehrála svoje. Navíc Jindřich Kubíček je po tatínkovi i technický typ. Na začátku devadesátých let jej vzal kamarád, také sběratel, na burzu do Ostravy.

„Tam jsem zjistil, že modely, o kterých už jsem si myslel, že jsou ztracené, se dají sehnat, koupit či vyměnit. Našel jsem tam zapálené sběratele, kteří měli na stole vyloženy svoje přebytky. Modely z šedesátých let, které už nikde k mání nebyly. Začal jsem tedy jezdit na burzy. Autíčka tak intenzivně sbírám zhruba dvaadvacet let," přibližuje Jindřich Kubíček období a důvody pro vznik svojí sběratelské vášně.

Jeho hlavním koněm je však rodina a zaměstnání. „Sběratelstvím si čistím hlavu," poznamenává.

I když nezůstává jen u toho sbírání. „Patří k tomu také restaurování. Modely totiž většinou seženete v zoufalém stavu. Já je renovuju a vracím jim zašlý lesk," říká.

K nejvzácnějším modelům sbírky Jindřicha Kubíčka patří už přibližně osm let slavné anglické královské korunovační kočáry Alžběty II. z roku 1953. Bylo jich tehdy vyrobeno asi třicet tisíc. Dnes se cena tohoto modelu pohybuje kolem deseti tisíc korun. „Vůbec nejstarší model mojí autíčkové sbírky je ale z roku 1936," dodává milovník autíček z krabiček.

Jeho sbírkové modely nejsou současné. „Ty moje už nikde nekoupíte. Jsou vyrobeny do roku sedmdesát sedm. Mnohé jsou unikátní kusy," odhaluje časové údobí svojí sbírky angličáků.

Nedávno získal Jindřich Kubíček i model přebudovaného Rolls-Royce Lady Penelope. „Ten jsem dlouho sháněl. Mám ho i s původní krabičkou," chlubí se se zatím posledním sběratelským úlovkem.

Tyto, ale i všechny další modely má vsetínský sběratel ve svém domu. „Kam se podíváte, tam je nějaké autíčko," usmívá se vsetínský sběratel angličáků. Jak se ale sám zmiňuje, díky tolerantnosti svojí ženy si to může dovolit.