V Dřevěném městečku vystoupí sedmnáct folklorních souborů a skupin jak z České republiky, které se věnují slovenským lidovým písním, tancům a zvykům, tak špičkové soubory a sólisté ze Slovenska.

„Chybět nebudou slovenské krajanské folklorní soubory a lidové hudby z Maďarska, Srbska a Velké Británie. Soubory jiných národnostních menšin žijících v ČR budou letos zastupovat Rusíni a Ukrajinci,“ pozval Jindřich Ondruš, generální ředitel.

Páteční večerní rozjezd, v sobotu pak roztančené náměstí

Páteční festivalový večer zahájí Folklórny súbor Krtíšan z Veľkého Krtíše autorským tanečním programem Šiša Pišta. Ve výstavním sále Sušáku se od 19 hodin uskuteční vernisáž fotografií Paľo Čepčeka s názvem Terchová – klenotnica folkloru.

V sobotu roztančí účinkující Jánošíkova dukátu Masarykovo náměstí a společným průvodem zahájí program na všech pódiích v Dřevěném městečku.

Školy tancování i hry na fujaru, také stloukání másla

Festival nabídne řadu zábavných a soutěžních pořadů: stloukání másla, školu hry na pastýřské hudební nástroje – na fujaru a píšťalky bude vyučovat známý výrobce, muzikant a pedagog Drahoš Daloš z Lehoty pri Nitre, anebo školu tanců z Hontu pod vedením tanečního pedagoga Filipa Takáče z Veľkého Krtíše.

Detský dvor láká na dílničky pro děti, kde nechybějí dřevěné koloběžky ani chůdy. Na jarmarku lidových řemesel mohou zájemci nejen pozorovat mistry lidového řemesla při práci, ale třeba si i některou z činností sami vyzkoušet.

Sobotní odpoledne přinese vystoupení dětských folklorních souborů Zahrajme sa…, tradiční program Od Tatier k Šumave, v němž se představí soubory z České republiky, které uchovávají a prezentují lidové tance, písně a melodie svých předků – Slováků, a program krajanských slovenských souborů a zástupců minorit Aký kraj, taký mrav.

Sobotní večer zavede diváky do slovenského regionu Hont a poté naváže „tanečno-hudobná koláž o ľudskom bytí“ k 30. výročí Folklorního souboru Púčik s názvem Kolobehy.

Nedělní odpoledne zaujme programem pro muzikantské labužníky nazvaný Naladenô?. Galakoncert s názvem Z rodného kraja potom 24. ročník MFSF Jánošíkov dukát uzavře.

„Jánošíkov dukát patří mezi významné festivaly nejenom v rámci Zlínského kraje, ale i celé republiky. Přijměte už čtyřiadvacáté pozvání do nádherného prostředí Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na jedinečný svátek slovenského folkloru,“ pozval ředitel festivalu Vlastimil Fabišik.