To ovšem přítomným nevadí. Sobotní odpoledne jim zpříjemňují známí, se kterými se u jízdárny jezdecké stáje I. P. Huslenky setkali. Mnozí posedávají na dřevěných lavičkách, další postávají opodál. Za zvuku hudby linoucí se z reproduktorů všichni společně čekají. Hudební country vložku občas prořízne zařehtání vozatajských ořů, kteří poslušně čekají na možné povely svých pánů.

„Jedu se podívat, jestli už jsou tu," informuje své kamarádky dívka v červených teplácích. Nasedá na kolo a vyráží k cyklostezce. O pár vteřin později se vrací s voláním, jež přinutí všechny přítomné otočit hlavy ke zdobené slavobráně.

Tou následně procházejí desítky koňů, nesoucích vymrzlé jezdce. Nyní se na prostranství tísní celkem pětačtyřicet jezdců a vozatajů spolu s padesáti koňmi. Ti všichni se letošní páté Hubertovy jízdy v Huslenkách účastní.

Chvíle odpočinku a dvojice vjíždějí do kolbiště. Úkol je jasný. Zdolat připravené překážky a ukořistit jednu z umělohmotných lahví, které visí ve vzduchu. Jezdci více či méně úspěšně pobízejí své oře. Někteří se odváží přes vysoký skok zdobený četinou. Dalším nezbývá nic jiného než sesednout a jednu z lahví zvednout ze země.

Pořadatelé poté trofeje postupně předávají vítězům, kterými jsou všichni účastníci. Někteří získávají dárek v podobě dovolené u moře, další šicí stroj, jiní romantickou večeři. Ovšem v recesistické podobě.

Dovolená u moře zastoupená solí a mušlemi, šicí stroj na ruční pohon jako nit a špulka nití. K romantické večeři už je třeba pouze ona večeře, zatímco výherce si odnáší příbor.

Nepříjemný vítr dál zasekává drápky do těl promrzlých účastníků. Není proto divu, že se posilňují nejen teplým gulášem, ale také vlastními tekutými švestkovými zásobami.

„Hyjé! Hot! Čehý! Prr!" Na kolbiště vjíždějí vozatajové. Jejich povely protínají melodie českých písní, které nepřetržitě chrlí suverénní reproduktor.

Občas jej přehluší veselý hlas drobné komentátorky, která vtipně komentuje dění. Někdy se nechává vtáhnout přímo na kolbiště a do mikrofonu vykřikuje povely určené mladým jezdkyním.

„Tak ji tam doveď zpátky! Ještě jednou! Ukaž jí to!" radí.

Koně s jezdci zdolávají překážky v podobě skoků, mostu, i objíždění železných tyčí do tvaru osmičky. Své umění předvádějí také vozatajové, jenž dokazují, že s vozem se dá ladně zaparkovat i couváním.

V tom je nadšeně podporují diváci. Přestože promrzlí, stále pozorují jednotlivé závodníky a očima jim přitom pomáhají. Kolem pobíhá několik psů, vládne však téměř dokonalá souhra. Akce podnícená láskou ke zvířatům se letos jistojistě vydařila.