Zvířata jsou totiž podle myslivců méně opatrná a možnost srážky auta s jelenem je podle nich vyšší. Rizikové je zejména projíždění lesních úseků, kterých je na Valašsku požehnaně. „Kombinace podzimního počasí s častými dešti a mlhami s nepozorností šoférů a nepřiměřenou rychlostí může vést k závažné havárii,“ upozornil tiskový mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.
Jak dále uvedl, jelen je zvíře na vysokých nohou a má tedy vysokotěžiště. „Při havárii proniká čelním sklem přímo do vozu a uchráněna nejsou ani terénní auta, která mají čelní sklo výš,“ varoval Šilha. Podobný případ srážky jelena s motorovým vozidlem v poslední době policisté na Valašsku nezaregistrovali. „Podle dopravního inspektorátu k podobné události skutečně nedošlo,“ sdělila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková. Jak tvrdí jeden z největších odborníků na vysokou zvěř v Česku Luděk Bartoš, jelení říje nemá na četnost srážek aut se zvířaty výraznější vliv.
„Avšak tam, kde vozovka protíná oblast s výskytem vysoké, je opatrnost na místě, protože jelen v říji může mít větší motivaci silnici přebíhat,“ upozornil Bartoš. Srážky aut s vysokou zvěří dosud nezaznamenali ani v Lesích a statcích Tomáše Bati v Loučce. Jiná je ale situace se srnčí zvěří. „Kvůli její vysoké kumulaci v našich honitbách jsou srážky s auty poměrně časté,“ poznamenal ředitel Miroslav Hovořák.