Všechno to u sběratele Antonína Pechala začalo v roce 2006. „Měl jsem na stole hrnek a v něm dvanáct propisek s logy. Napadlo mě, že bych je mohl začít sbírat. Pracuji totiž ve firmě, kterou navštěvuje hodně zákazníků a dodavatelů," prozrazuje svoje sběratelské začátky.

Nezůstal však jen u pasivního sběratelství. „Jezdil jsem i na různé veletrhy a pracovní výstavy. To byl skvělý zdroj," uvádí Antonín, který jako dítě měl zálibu ve shromažďování známek a odznaků. „Nic z toho už ale nemám," krčí rameny.

Rozšiřovat sbírku všelijakých těch písátek, jak propiskám sběratel říká, se mu ale dařilo i díky korespondenci. Prostřednictvím internetu začal oslovovat různé firmy, instituce, města, organizátory různých akcí a podobně. „Ne všichni odpověděli. Ale většina zareagovala a začala mi tužky dokonce i posílat. To mi hodně pomohlo," přiznává Antonín Pechal.

Komunikace s internetem sběratele přivedla také na myšlenku, založit si svoje vlastní webové stránky. „Díky jim mě objevila spousta dalších lidí, kteří mojí zálibě rozumí. Mnozí ji chápou dodnes a tužky s různými logy mi stále zasílají," děkuje „propiskář" alespoň tímto způsobem, všem, kteří mu pomohli a pomáhají jeho sbírku rozšiřovat. „Jedna paní, nikdy předtím jsme se neviděli, mi poslala propisku z Dubaje. Byla tam na dovolené. Když surfovala na internetu, objevila moje stránky. Hned na to reagovala," povídá Antonín Pechal.

Dnes má tento v regionu největší sběratel svého druhu v krabicích a na tablech uloženo bezmála patnáct tisíc propisovacích tužek. „Není to sice mnoho v porovnání s některými dalšími sběrateli v republice. Ale já jsem spokojený. Přemýšlím už i o tom, že bych mohl svoji sbírku ukázat rovněž veřejnosti. Snad se mi to podaří," prozrazuje svoje plány a záměry se sbírkou do budoucna.

Stejně, jako sběratelé jiných předmětů, má i Antonín Pechal ve svojí kolekci vzácnosti. „Já mám rád ale každou tužku. Rozdíly mezi nimi rozhodně nedělám. Nemám propisovačky jenom od nás, ale v podstatě od Ameriky přes Singapur až po Japonsko," vyznává se ze vztahu ke své sbírce valašský sběratel propisovacích tu­žek.

Jeho sbírka obsahuje psací potřeby, kromě obvyklých tvarů, také v podobě posuvného měřítka, vrtáku či hřebíku. „Jedna z nich je ale přece jenom zvláštní. Ne tvarem. Ale grafikou. Jsou na ní vyobrazeny podobizny všech prezidentů Spojených států amerických," říká Antonín Pechal.

Zdálo by se, že starat se o takové množství tužek zabere Antonínu Pechalovi všechen jeho volný čas. Každá jeho tužka má totiž svoje přesné místo. O všech vede v počítači záznamy. Vždy ví, kde tu či onu propisku hledat.

Na doporučení svých kolegů sběratelů se ale pustil do tvorby dalších kolekcí. „Začal jsem sbírat cukříky a pokouším se o založení sbírky zapalovačů. A taky sbírám tužky s grafitovou náplní, logy a s ozdobami," svěřuje se Antonín Pechal.

S jeho sbírkou je možné se seznámit na www.sberatelpropisek.wz.cz