Je sobota, půl druhé odpoledne. Před pódiem se pomalu chystají lavice na soutěž v pojídání halušek. Čekání lidem zkracují gajdoš Petr Sovják a fujáráši Pavol Gestinger a Josef Božík. „Máme ještě osm volných míst, hlaste se do soutěže u podia," vyzývají zájemce co chvíli organizátoři.

Do soutěže se připravilo dvacet porcí halušek s brynzou. Gajdoš dohrál poslední písničku a jedlíci si začínají sedat ke stolu. „Za úkol budete mít v co nejkratším čase sníst připravenou porci a to vše zapít žinčicou. První tři získají hodnotné ceny," vyslechli si soutěžící krátké vysvětlení pravidel.

Kolem stolu se natlačily desítky diváků. Každý chtěl vidět, kdo letos vyhraje. Závod odstartoval. Někteří jedli s rozvahou, jiní hltali každé sousto, skoro ani nekousali. „Já už nemůžu," oznamoval jeden ze soutěžících s plnou pusou.

Vítězové však na sebe nenechali dlouho čekat.

Aby to neměli pořadatelé lehké, na třetím místě se umístili hned dva jedlíci. Michal Majtán z folklorního souboru Rovňan a vítěz předminulého ročníku Petr Kozubík získali za společné umístění ovčí kožešinu. Na druhém místě skončil Laďa Chudík, který dostal valašský klobouk.

Vítězem se stal Jaroslav Němeček ze Lhoty u Vsetína. „Před závodem jsem trénoval na klobáskách," prozradil svou taktiku při přebírání ceny, půl litru slivovice.

Kousek od pódia ve vlastním stánku předváděl své kulinářské dovednosti řezník a kuchařský mistr František Kšána z Prahy. Zájemcům předvedl, jak se dělají ovčí klobásky. „Důležité je používat čerstvě namletý pepř," radil přihlížejícím, zatímco pomocí ručního mlýnku mlel ovčí maso.

Návštěvníci mohli dále shlédnout práci podkováře, metlářů či soutěž v předení na kolovrátku. Okolo třetí hodiny přišly na řadu ještě ukázky práce s ovčáckými psy.