Ze statistik hasičů vyplývá, že při požárech v domácnostech celorepublikově každoročně zemřou desítky lidí a další stovky jsou zraněny, nemluvě o majetkových škodách dosahujících stamilionů korun. Z loňských 721 požárů, které likvidovali hasiči ve Zlínském kraji, jich sto čtyřicet osm připadá právě na domácnosti.

„Jsou plné hořlavých materiálů a je zde riziko, že pokud začne hořet, škody budou vyšší a pravděpodobnější je i zranění nebo smrt,“ říká ředitel odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kaiser.

Požární hlásiče a přenosné hasicí přístroje můžou podle hasičů významně zmiňovaná rizika omezit. „Lidé jsou hlásiči včas upozorněni a mají šanci situaci zachránit. Požár v zárodku zlikvidovat či alespoň zachránit svůj život,“ doplnil Kaiser.

Podle Štefana Hrtúse z hasičského záchranného sboru Zlínského kraje veřejnost přijde na to, že nová vyhláška je ku prospěchu. „Nikdo nebude lidi nutit kupovat přístroje, které nechtějí, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jeden hlásič může zachránit život celé rodině,“ zdůraznil Hrtús.

Hasiči podle něj nebudou a ani nemohou spoléhat na to, že každá domácnost bude například hasicím přístrojem vybavena. „Vše si samozřejmě nosíme s sebou. Ani v panelovém domě nemůžeme čekat, že najdeme plně funkční hydrant a rovnou natahujeme vlastní vodní vedení,“ poznamenal Hrtús.

Úskalí vidí v poučenosti lidí, jak s hasicím přístrojem nakládat. „Například s šestikilovým práškovým přístrojem dokážete kompletně uhasit hořící auto, ale je třeba, aby lidé věděli jak s ním správně nakládat,“ vysvětlil Hrtús.

Hasicí přístroje má v nabídce i řada běžných supermarketů. „Je důležité dobře prostudovat přiložený návod,“ zdůraznil hasič.

Lidé, kteří přesto budou chtít vyhlášku obejít a přístroje či hlásiče si nepořídí, se zřejmě nemusí obávat kontroly hasičů. „Na to určitě nebudeme mít dostatek lidí. Pokud ale těmto lidem byt vyhoří, a zjistí se, že nebyl vybaven tak jak měl, bude mít majitel jistě těžké pořízení s pojišťovnou,“ uzavřel Hrtús.