Pozornost, která se poslední týden točí kolem vystopování viníka, jenž otrávil kyanidem řeku Bečvu, se ve středu obrátila na Rožnov pod Radhoštěm. Respektive na kanál, který propojuje Rožnov s Valašským Meziříčím, kde ústí do řeky Bečvy.

Policie v úterý upřesnila, že smrtící jed se do řeky dostal výustí, která se nachází v katastru valašskomeziříčské části Juřinka. V úterý ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín Roman Pilař Deníku potvrdil, že dvě z výustí spravuje VaK Vsetín, ani v jedné však nebyl problém.

Kanál spojuje Valmez s Rožnovem

Veronika Davidová z valašskomeziříčské radnice na dotaz redakce odpověděla, že na pravém břehu spojené řeky Bečvy se nachází několik výústních objektů.

Ryby v řece Bečvě zabil kyanid
Policie objevila po týdenním pátrání kanál smrti

„Některé jsou ve správě VaK Vsetín, jedna výusť je kanalizační sběrač vedoucí až z Rožnova pod Radhoštěm,“ přiblížila.

Pokud se jed do řeky dostal právě z této výustě, rozšířilo se pátraní policie dalším směrem. Obě města jsou od sebe vzdálená asi patnáct kilometrů. Propojuje je kanalizace, která končí v areálu bývalé Tesly.

Mnoho podezřelých

Podle webového portálu znecistovatele.cz, který spravuje společnost Arnika, zabývající se ochranou životního prostředí, je na trase mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Valašským Meziříčím nejméně deset fabrik. Ty by mohly být na danou kanalizaci napojené.

Starosta Rožnova pod Radhoštěm tuto možnost nevyloučil.

„Roura, která vede z bývalého areálu Tesly do Valašského Meziříčí je skutečná, to musím potvrdit. Jestli jí ovšem přitekl jed z Rožnova, to nevím. Řada firem po cestě i firem meziříčských je na ni napojená,“ nastínil.

Následky masivního úhynu ryb v řece Bečvě v Hranicích, pondělí 21. září 2020
Testy odhalily, co otrávilo tuny ryb v Bečvě. Kdo za to může?

O možném původci otravy nechce polemizovat.

„Dokud policie neukáže na viníka, nemůžu spekulovat nad tím, jestli je nebo není z Rožnova. Nemám ani žádnou oficiální informaci, že by jed pocházel z Rožnova,“ dodal Holiš.

Až půl roku za mřížemi

Policie případ vyšetřuje jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Případnému pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Únik kyanidu z Tesly v roce 1979

Dne 24. 4. 1979 z nedostatečně zabezpečeného objektu galvanizovny a chybnou manipulací došlo k úniku mědící kyanidové lázně (64 kg kyanidů) z n. p. Tesla Rožnov pod Radhoštěm do řeky Bečvy.

Neodbornou manipulací došlo k vystříknutí nepřímo ohřívané lázně na podlahu galvanizovny, obsluha podlahu spláchla a látka se dostala do kanalizace a netěsností v ní do Olšovského potoka.

V úseku 7 kilometrů došlo k totálnímu úhynu ryb, po nezbytnou dobu byl odstaven odběr vody pro Valašské Meziříčí. Koncentrace kyanidů v Bečvě byla 3,2 mg/l.

Po téměř devítiměsíční rekonstrukci za 51 milionů korun otevřeli 22. září 2020 zástupci města i zhotovitelů Městské lázně ve Vsetíně.
Velká oprava vsetínských lázní spolkla více než 51 milionů. Podívejte se dovnitř

Jiná podobná havárie na Bečvě

Dne 18. 3. 1979 došlo k úniku 33, 5 t leteckého petroleje u Ústí u Vsetína ze dvou převržených železničních cisteren do potoka Senice a dále do Vsetínské Bečvy (zhruba 4 km nad prameništěm Vsetín Ohrada). Byly zastaveny vodárenské odběry Vsetín, Jablůnka, Valašské Meziříčí a krátkodobě i Hranice a Přerov. Sanace prameniště Vsetín byla provedena vypouštěním závlahových rybníků a příkopů a proplachem čistou vodou z nezasaženého přítoku Bečvy. Vysoká postupová rychlost znemožnila jakýkoliv účinný záchyt (v Senici byl v době havárie průtok 15 m3/s) plovoucích ropných látek, vyšší průtok způsobil dostatečné naředění. Příčinou úniku (cisterny byly nepoškozeny) byla netěsná uzavírací víka v horní části cisteren, která nebyla po naplnění řádně uzavřena.

Zdroj: Česká inspekce životního prostředí