Ochránci ale jistotu nemají. Pracují na pořízení dalších odchytových klecí. O jejich výrobě rozhodne vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) do čtrnácti dnů.

Naposledy šelma škodila v Karolince, od té doby je klid. Věrohodné důkazy o jejím výskytu ochranáři nemají. „Spoléháme jen na tým a na myslivce. Jinak se nedá věřit nikomu. Teď vidí medvěda každý a všude,“ upozornil na množství nepravdivých informací o pohybu medvěda jednatel Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí Milan Orálek.

O místě působení šelmy nemají experti jednoznačné stanovisko. „Buď zůstal v Karlovském údolí a stal se z něho slušňák, protože o sobě nedává vědět. Nebo se vydal do hlavního masivu Beskyd směrem k Hamrům,“ dodal Orálek s tím, že medvěd, kterého spatřili o víkendu právě v této lokalitě, pravděpodobně není ten „valašský“.

„Máme odlitek stopy, která je daleko větší. Tam to bude jiný medvěd,“ odtušil ochránce s tím, že v suchém terénu je složité jakékoli stopy pořizovat.
Nevyvrátil ani třetí možnost, že se šelma vrátila zpátky na Slovensko.Tu nevyloučil ani Michal Bojda z hnutí Duha, který šelmy dlouhodobě monitoruje. „Nemáme věrohodné informace o jeho pohybu. To už víc než týden,“ potvrdil.

Upozornil také na ubývající aktivitu huňáče v souvislosti s počasím. „S klesající teplotou se bude snižovat. I jeho pole působnosti. Zaleze někde do houštiny a bude odpočívat. Odtud vyjde jen na menší vzdálenosti a kratší dobu,“ vysvětlil Michal Bojda

Úspěšnost odchytu by mohly zvýšit další klece. Ochránci poslali ke schválení na AOPK do Prahy návrh k výrobě tří. „Plány jsou nakreslené. Chceme nechat vyrobit dvě odchytové a jednu transportní klec. Každou za zhruba čtyřicet tisíc. V budoucnu by se daly využít i k dalším účelům, třeba k převezení lva nebo tygra,“ vysvětlil Milan Orálek s tím, že stát klece nemá a obě klece, které teď mají k dispozici, jsou půjčené ze Slovenska a brněnské zoo.

Odchytový tým posílil přes víkend pachové stopy a vyměnil návnady v kleci. Teď čeká na vyjádření AOPK týkající se pořízení nových klecí. Mluvčí agentury Kateřina Šůlová potvrdila, že žádost obdrželi. „Návrhy se budeme zabývat. Rozhodnutí padne co nejdříve, počítáme do čtrnácti dnů,“ uzavřela mluvčí.