Příkladem je Václav Jadrný ze Vsetína. V letošním roce slaví čtyřiasedmdesáté narozeniny. Za typického důchodce jej lze označit ale jen velmi těžko. Každý týden vyráží na pěší túry, organizuje akce a výšlapy pro starší turisty. „Turistice jsem se věnoval od raného mládí. Jezdil jsem na běžkách i na kole. Věnoval jsem se také horolezectví na Pálavě a v Tatrách," vzpomíná Václav Jadrný. Do Vsetína se před mnoha lety přestěhoval z Brna. „Hned mne okouzlila nádherná valašská krajina," netají svůj vztah k Valašsku.

Zapojil se tehdy do řad místních turistických oddílů. Konkrétně do KČT TJ Zbrojovka Vsetín. „Protože ve skupině starších turistů neměli vedoucího, rozhodl jsem se, že jim začnu pomáhat," přibližuje, jak se ve Vsetíně zrodila tradice turistiky starších.

Před více než dvaceti lety s ní začínala skupinka asi deseti lidí. Postupem času se ale stala velmi populární a aktivních seniorů přibývalo. „Nyní už máme rekord, kdy nás za pěkného počasí bylo na túře i pětačtyřicet. To už je pro vedoucího poměrně těžko zvládnutelná skupina," usmívá se Václav Jadrný.

Nejstarší turista oslaví devadesát

Starší turisté vyrážejí zpravidla pod jeho vedením na výšlapy pravidelně každý čtvrtek. Na obě pololetí roku mají vždy stanovený program, v něm přesně rozepsané jednotlivé túry. „Volíme délky od deseti do patnácti kilometrů. A vždy tak, aby si turisté nejpokročilejšího věku, kteří už tolik fyzicky nestačí, mohli túru zkrátit," vysvětluje.Nadšený turista se do Vsetína přestěhoval z Brna. Valašskou krajinu si okamžitě zamiloval.

Na procházky do valašské přírody s ním chodí turisté až do pětaosmdesáti let věku. „Máme ale také jednoho, který letos v květnu oslaví devadesátku," prozrazuje Vsetíňan.

Na každou polovinu roku si starší turisté naplánují vždy i jeden vzdálenější výjezd autobusem. Letos ve druhé polovině května vyrazí například na Homôlku na Slovensko. „Odtud půjdeme po hřebeni přes chatu Baske do Trenčianských Teplic. Starší turisty odveze z Homôlky autobus do Teplic přímo, tady si projdou lázeňské okruhy," popisuje plánovaný výlet Václav Jadrný. Ve druhém pololetí se turisté na Slovensko vydají ještě jednou, zamíří do Banské Štiavnice.

Pro Václava Jadrného je turistika životní vášní. Důvodů, proč se jí věnuje, je podle něj hned několik. „Baví mne příroda, která je mnohdy nádherně fotogenická a člověk si domů nosí krásné obrázky," prozrazuje.

Další důvod je prozaičtější. „Je to jakási povinnost, že člověk po šedesátce by se měl hýbat. A přirozený pohyb v přírodě je ideální," říká Václav Jadrný.

Navíc je turistika zejména pro starší turisty i jakousi společenskou událostí. „Máme příležitost setkat se, sdělit si své zážitky nebo třeba i vyměnit recepty nebo společně oslavit narozeniny někoho z nás," usmívá se.