Jeho jméno si dnešní generace šedesátníků spojuje s v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století neotřelými a nejednou i odvážnými akcemi v kdysi věhlasném Klubu mládeže ve Vsetíně na Ohradě. Také on se přidal k řadě kritiků, kteří poukazují na to, že vsetínská kultura obecně v posledních letech moc dobré jméno nemá.

Co si, jako člověk, který v minulosti pracoval ve třech vsetínských kulturních zařízeních na postu programového pracovníka a ve volných chvílích se zabýval aktivně muzikou, myslíte o současném stavu kultury ve Vsetíně?

Podle mě je to hlavně o lidech, kreativitě a jejich nadšení pro práci. Kultura není zadarmo. Mým hlavním krédem bylo zajistit program něčeho velmi oblíbeného, co naplní sál a vydělá peníze. Za ty pak uskutečnit opravdovou kulturu, která je pro fajnšmejkry a tudíž méně navštěvovaná.

Máte tedy pocit, že toto vám v případě vsetínské kultury chybí?

Jednoznačně. Na druhou stranu se mi ale zdá, že i ve Vsetíně se do popředí kultury dostávají nové mladé tváře. Snad se těmto lidem podaří situaci změnit. Držím jim palce.

To je jediné, co takříkajíc rozvoji vsetínské kultury schází?

Tak to si nemyslím. Vsetínu schází zázemí pro kvalitní kulturu. Má sice dvě řekněme kulturní centra. Ale kulturní dům postavili před listopadem 1989 především pro potřeby politických akcí. Hrát tam například divadlo je téměř nemožné. Velký sál je hodně neosobní, jeho akustika také za moc nestojí. Nic lepšího ale ve Vsetíně není.

Co Lidový dům?

Liďák je, jak známo, pod kuratelou. Proto jej zatím není možné opravit. A to je velká škoda. Pro pořádání divadel, hudebních pořadů a dalších kulturních akcí je ideální. Ty prostory, byť nevábné, přitahují i mladé lidi. Mají to tam rádi. O to větší škoda, že kolem vsetínského Lidového domu je situace, jaká je.

Můžete toto svoje tvrzení konkretizovat, takříkajíc o něco opřít?

Na jaře jsem byl v Liďáku na koncertu Dana Bárty se skupinou Ilustratosphere. Hrají náročnou téměř jazzovou muziku. Byl jsem jako v Jiříkově vidění. Vyprodaný sál naplněný hlavně teenagery tam udělal skvělou atmosféru. Účinkujícím se to moc líbilo a základě toho zážitku tu v září vystupovalo jazzové trio Roberta Balzara klávesisty Ilustratosphere a v říjnu skupina J.A.R. ve které zpívá a rapuje také Dan Bárta. Spousta lidí mi ale řekla, že kdyby ten koncert byl v jiném sále města, nepřišli by.

Opravit Lidový dům a zútulnit dům kultury

Takže problémem vsetínské kultury je i současný technický stav Liďáku?

Podle mého zcela určitě. Liďák je starý a otřískaný, ale přesto to tam žije. Vzkvétá tam ochotnické divadlo, uskutečňují se tu kvalitní koncerty pořádané klubovou restaurací. Mladí to tam mají rádi. Vsetínský Lidový dům má opravdového kulturního ducha.

Vnímám vaše slova dobře, když se mi zdá, že chcete říct i něco jiného?

Pokud máte na mysli to, že dělat kulturu v současném Liďáku, pak ano. Tam je to za současných podmínek tím největším uměním, ale taky velkým rizikem. Ono totiž takzvaně dělat kulturu zastřešenou vysokým rozpočtem je nesrovnatelně snadnější. Vsetínská kulturní veřejnost čeká, až se situace Lidového domu urovná a začne se konečně opravovat.

Obecně platí, že dělat kulturu není lehké. Také například proto, že do atomové fyziky nikdo nemluví, ale kultuře rozumí i ti, co jí ve skutečnosti nerozumí a myslí si, že jejich názor a vkus je jediný správný…

S tím plně souhlasím. A platí to také pro vsetínský kulturák.

Má vsetínská kultura příklady, z nichž může programově i organizačně čerpat?

No jejda. A nemusí za nimi daleko. Stačí se podívat do Valašského Meziříčí.

Zkuste být konkrétnější…

Deset let jsem pracoval ve vsetínském Klubu mladých. Teď se zařízení jmenuje Bunkr. Dříve tam byly programy různých žánrů téměř každý den. Dnes tam jen o víkendech povětšinou pořádají disco. Ve Valašském Meziříčí M Klub funguje pořád. Takové zařízení podle mě vsetínské mládeži chybí. Ve Valmezu kultura vždy vzkvétala i proto, že v zámku Žerotínů jsou ideální prostory. Ale hlavně, město si tam vždycky kulturu hýčkalo.

Jaké je tedy vaše resumé problémů vsetínské kultury?

Opravit Lidový dům, zútulnit dům kultury a hodně nadšení a entuziasmu pracovníků, kteří zodpovídají a starají se o vsetínskou kulturu.