Odhalení památníku u kostela svaté Anny v Dřevěném městečku ve Valašském muzeu v přírodě předcházela uplynulou sobotu mše za účasti rodiny a blízkých přátel významného muzikanta. „Po více než roce komunikace s rodinou se tak podařilo splnit vzájemné přání a odhalit Janu Rokytovi symbolický pomník," ocenil Jindřich Ondruš, ředitel muzea.

Památník tvoří monolit, na kterém jsou ztvárněny ruce držící paličky od cimbálu. Ve spodní části je oblíbené motto Jana Rokyty: Do nebe si bereme vše, co jsme rozdali během života.

Jan Rokyta patřil mezi zakládající členy cimbálové muziky Technik, jíž byl také uměleckým vedoucí. Působil také v souboru Pražských madrigalistů. Byl hudebním redaktorem Československého a později Českého rozhlasu.

Valašský Slavín je místem připomenutí a uctění života a díla více než čtyř desítek významných osobností východní Moravy, které se zasloužily o rozkvět a povznesení Moravského Valašska.

Pomníky zde mají například zakladatelé rožnovského skanzenu, bratři Jaroňkové či tři olympijští vítězové – Ludvík Daněk, Emil Zátopek a Jiří Raška.