O víkendu 18. a 19. ledna se osmašedesátiletý běžkař zúčastnil nejprve závodů Dolomitenlauf v Rakousku. V sobotu se vydal na dvaačtyřicet kilometrů dlouhou trať, kterou klasickým způsobem pokořil za 4 hodiny a 32 minut. „Startovali jsme v Obertilliachu. Ráno bylo kolem nuly, na startu pršelo. Vyjížděli jsme proto v pláštěnkách," přiblížil ne právě ideální podmínky Jan Talaš.

Po startu čekalo jezdce dvanáct kilometrů náročného stoupání do Untertilliachu (kde byli mimo jiné účastníci Dolomitenlaufu ubytovaní), pak následoval dlouhý pětikilometrový sjezd, deset kilometrů rovinka a další náročné stoupání. „Trať byla mokrá, bylo to mýdlo. Navíc jsem zvolil špatné mazání. Mazal jsem tuhými vosky, což byla chyba. Lyže klouzaly zpátky, byla to dřina," líčil náročný závod valašský sportovec. Na trati dokonce třikrát upadl. Přesto závod dokončil a na druhý den v neděli si ještě vystřihl dalších jedenadvacet kilometrů dlouhý závod volnou technikou.

Druhý závod letošní zimy, kterého se Jan Talaš zúčastnil, byl o víkendu 8. a 9. února La Transjurassienne ve Francii. Náročnější byla i tentokrát sobota, kdy se vsetínský dálkový běžec postavil na start klasické padesátky.

„Do Francie do střediska Les Rousses jsme dorazili už ve čtvrtek. Svítilo sluníčko, bylo krásné počasí. Bylo vidět Mont Blanc. Ubytovaní jsme byli v Divonne," popsal Jan Talaš. V pátek si účastníci La Transjurassienne vyzvedli startovní čísla ve městě Morez. V sobotu se na start padesátikilometrového závodu postavilo celkem 770 běžkařů. „Na startu byl sníh měkký, nedalo se o něj pořádně opřít. Namazali jsme ale klistrem, který lyže na sněhu podržel," řekl Jan Talaš. Do cíle závodu dorazil za 4 hodiny a 53 minut jako 561. v pořadí. Ve své věkové kategorii sportovců od pětašedesáti do sedmdesáti let dojel patnáctý.

Ani ve Francii po náročné padesátce Jan Talaš dlouho neodpočíval. Na druhý den v neděli přidal opět jednadvacet kilometrů volnou technikou. „V neděli napadlo deset centimetrů čerstvého sněhu. Na startu byly minus čtyři stupně a foukal vítr. Ale jak jsme sjeli do lesa, už bylo příjemně. Lyže jely rychle," popisoval Jan Talaš.

Už nyní je rozhodnuto o další destinaci, kam se letos vsetínský vytrvalec vydá. V neděli 9. března se postaví na start dvaačtyřicet kilometrů dlouhé tratě 46. ročníku Engadin Skimarathonu ve Svatém Mořici ve Švýcarsku.