Sport v jeho životě zaujímá velmi důležité místo. „Sportuji, abych byl vyrovnaný a cítil se dobře. A hlavně mě to baví," vysvětluje Jan Hajzler.

Aktivní je dvaatřicetiletý Vsetíňan odmalička. „Rodiče mě k tomu vedli, ale řekl bych, že spíš tak rekreačně. Já jsem se do toho pustil o něco víc. Cítím se být Valachem, když mám kolem sebe všechnu tu přírodu, tak jsem si řekl, proč toho nevyužít," usmívá se Jan.

Běžky vnímám spíše jako výborný doplňkový sport

V zimním období se zaměřuje právě na běžky, v létě pak střídá více sportů. „V letním období mám jako hlavní sport triatlon, což spočívá v plavání, cyklistice a běhání. Ty běžky vnímám spíše jako výborný doplňkový sport k tomu všemu," vysvětluje vsetínský sportovec. Letošní zimní počasí běžkařům zatím moc nepřálo. Sněhu zatím moc nenapadlo, takže využívají každou volnou chvilku, aby vyrazili na hřebeny. „Letos mám naježděných asi dvacet dní. Když mám málo času, tak jdu běhat k Bečvě do Janové, dál na Hovězí a zpátky. Nebo vyjedu autem a jedu Dušnou, Cáb a tak dále. Případně pak do Karlovic," popisuje své trasy Jan Hajzler.

Valašskou padesátku letos zajel v rekordním čase a do cíle dojel daleko před dalšími účastníky.

„V ten den byly, dá se říct, ideální podmínky, a proto to jelo i rychle. Když člověk trénuje dlouhodobě, tak je na tom kondičně stále stejně. Kdyby byl sníh trošku jiný, než byl v den závodu, mohl jsem to jet klidně o hodinu déle," připustil běžkař.

Po padesátikilometrovém závodě Honzu nohy nebolely. Na zápřah je prý zvyklý.

„Podle mého názoru je takový závod mnohem náročnější pro člověka, který není zvyklý jezdit pravidelně. Já jsem ještě odpoledne domluvený s kamarádem, že si půjdeme zaběhat na Cáb," podotkl v den závodu.

Přes oběd si zaplavu v lázních

Na lyžích a celkově u sportu se snaží odreagovat od denního stresu. „Popsal bych to jako balancování psychického napětí s tím fyzickým. Kdybych měl uvést příklad, tak už ráno vstanu a jdu si zaběhat nebo přes oběd si zajdu do lázní a zaplavu si," podotýká dvaatřicetiletý sportovec.

Snaží se udržovat v kondici neustále. „Můj největší celoživotní sportovní problém je váha. Hodně a rád jím, takže i když trénuji hodně, mám ze sportovního hlediska stále deset kilo navíc," prozradil Jan Hajzler.

Na závody jezdí v zimě téměř každý týden. „Konečně napadlo trochu sněhu, takže běžkařská sezona v podstatě teprve začíná. Letos se chystám ještě na Karlovskou padesátku a týden nato na Noční stopu, tedy závod, který se pojede za tmy," dodává s úsměvem sportovec.

Související OBRAZEM: Valašskou padesátku vyhrál Vsetíňan