LEDEN

Valašsko zasáhla další vlna hustého sněžení. Přestože silničáři měli v terénu veškerou dostupnou techniku, doprava na mnoha místech regionu kolabovala. Situaci navíc komplikoval vítr, který napomáhal vytváření sněhových jazyků. Vlaky i autobusy tak nabíraly zpoždění.

Policisté v regionu zaznamenali první případ obtěžování školačky pedofilem. Neznámý podivín sliboval desetileté dívce tisícikorunovou bankovku, když udělá, co po ní bude chtít. Ta však odmítla a muž jí nechal odejít. Totožnost pachatele se policistům nepodařilo vypátrat.

Rožnovská textilka Loana začala po dlouhých měsících balancováním na pokraji krachu nabírat nové pracovníky. Firma, kterou koupila pražská společnost Puerto, získala nové zakázky, většinu sortimentu vyvezla do Francie.

Ukončit život pod koly vlaku se rozhodl dvaadvacetiletý muž. V Lidečku se postavil před projíždějící vlak. Na místě zemřel. V drama se také změnila hádka matky se synem v jednom z panelových domů v Rožnově pod Radhoštěm. Jednatřicetiletý muž na třiapadesátiletou ženu zaútočil kladivem. Matka skončila s mnohačetnými poraněními hlavy v péči lékařů.

ÚNOR

Do dlouholetého soudního sporu o určení vlastnictví přibližně tří stovek bytů, se vložili poslanci, a to s úmyslem napomoci tomu, aby byly byty ve vlastnictví města. Spor se táhne dosud a další projednávání se uskuteční 13. ledna 2011 u Okresního soudu ve Vsetíně.

Sníh začal ustupovat a hydrometeorologové zpozorněli. V jednom metru čtverečním se totiž ukrývalo sedmdesát litrů vody. Obce, které zasáhly záplavy z léta roku 2009, začaly připravovat protipovodňová opatření. Naštěstí sníh odtával při teplotě těsně nad nulou postupně a k záplavám nedošlo.

Tři týdny ležely v kravíně v Oznici uhynulé krávy mezi živým dobytkem. Majitel se odmítl Deníku ke kauze vyjádřit, nicméně státní i krajská veterinární správa slíbila, že bude farmáře častěji kontrolovat.

Na valašské radnice se začali obracet lidé, kteří spadli na neuklizených chodnících. Radnice totiž nově nesly odpovědnost za úklid chodníků. Jen v únoru se obrátili na vsetínský Městský úřad tři lidé, na meziříčskou radnici čtyři lidi. Na rožnovskou radnici se s žádostí o odškodnění dosud neobrátil nikdo.

BŘEZEN

Rožnovská opozice začala hlasitě kritizovat tamní radnici za to, že se zbavila golfového areálu hluboko pod cenou. Někteří zastupitelé proto chtěli, aby starosta podal žalobu na neplatnost kupní smlouvy. Ten to ale neudělal a spory o prodeji golfového areálu se táhnou dodnes.

Občanští demokraté z Valašského Meziříčí vyzvali předsedu vlády Mirka Topolánka, aby odstoupil z funkce stranického šéfa a tím umožnil ODS hrát o přijatelný volební výsledek. Ačkoli signatáři výzvy žádali, aby se k nim připojila všechna místní sdružení, zůstali osamoceni. Ještě na konci března ale Topolánek odstoupil z kandidátky do voleb. A 1. dubna rezignoval na funkci stranického předsedy.

U Zubří zemřel na zasněžené silnici řidič. Dostal smyk a přejel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím vozem. Čtyřiačtyřicetiletý šofér byl první obětí roku silničního provozu 2010.

Razantní oteplení zrychlilo tání. Kvůli teplotám, které dosahovaly až šestnácti stupňů Celsia, začaly přehrady na Valašsku odpouštět. Ty tak mohly vodu z tajícího sněhu zachytit.

DUBEN

Rožnovská radnice nezískala od bank úvěr, v městském rozpočtu jí chybělo pětatřicet milionů korun. Půjčku, za niž radnice neručila městským majetkem, se jí do této doby podařilo sjednat vždy. Peníze radní potřebovali na dlouhodobé investice, proto zahájili jednání o úvěru, za který by bankovnímu domu majetkem ručili.

Na silnici zemřela druhá oběť nehody. Osmnáctiletý řidič tragicky zahynul v Ústí u Vsetína, když nezvládl průjezd obcí a narazil do domu. Záchranářům se už nepodařilo mladíka zachránit.

V jeden den se zranili při střetu s autem tři lidé. Nejprve v Ratiboři vběhla u mateřské školy pod kola chevroletu čtyřletá dívka.

Naštěstí duchapřítomná řidička stačila auto ubrzdit a děvčátko se nezranilo. Po události ale byla otřesená, ujmout se jí museli lékaři. V Hošťálkové narazila do dveří odstaveného auta cyklistka, po střetu zůstala ležet na silnici v bezvědomí, a vrtulník ji musel transportovat do ostravské fakultní nemocnice. V Rožnově pod Radhoštěm zase přehlédl couvající šofér na parkovišti chodce, muž skončil na chirurgii v meziříčské nemocnici.

KVĚTEN

Valašsko opět sevřela velká voda. Z břehů potoků a řek se vylila 17. května kvůli vytrvaným dešťům. Nejdramatičtější situace byla ve Valašském Meziříčí, kde musely kvůli záplavám opustit domovy desítky lidí. Vsetínsko bylo bez větších problémů, voda zde zaplavila pouze sklepy. O něco dramatičtější byla situace na Rožnovsku. Například v Hájích ve Vidči voda strhla dům. Ten naštěstí nebyl stále obývaný. Další domy voda odřízla od silnice. Záplavy poznamenaly celý měsíc. Studny bylo potřeba vyčistit, protože kontaminovaná voda mohla lidem způsobit zdravotní problémy, vlhké domy doporučovali hygienici opustit, protože plísně, které je zamořily, způsobovaly lidem dýchací problémy.

V květnu se začalo poprvé mluvit o tom, že by se mohl senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek vrátit do křesla starosty města. To se však nestalo, vítr z plachet vzala Čunkovi Iveta Táborská z ODS.

ČERVEN

Vleklá zima a vlhké jaro se podepsaly na úrodě. Třešně shnily na stromech, jablka začala předčasně padat a hrušek bylo na stromech málo. Páleničáři se shodli: Sezona to bude špatná. To se také potvrdilo naplno v září a říjnu, kdy neměli pěstitelé z čeho vyrobit pálenku.

Obyvatelé valašskomeziříčských místních částí se pustili do zastupitelů. Nelíbilo se jim totiž, že autobusových spojů jezdí po městě podstatně méně než před rokem. Radní totiž odmítli financovat ztrátové spoje. Jenomže lidé najednou měli problém se dostat z práce domů a naopak. Navíc razantně ubylo víkendových spojů. Přestože obyvatelé města na komunální politiky naléhali kvůli navrácení původního počtu autobusů do konce roku, zastupitelé nepodlehli a počet spojů nenavýšili.

Po srážce s vlakem zemřel čtrnáctiletý řidič auta, který vjel na nechráněném přejezdu v Brankách pod vlak. S mladíkem v autě cestovali dva sedmnáctiletí spolujezdci, které záchranáři převezli do nemocnice. Chlapec, který nerespektoval výstražné zařízení u přejezdu, se stal třetí obětí dopravních nehod na Valašsku uplynulého roku.

ČERVENEC

Lidečko získalo Evropskou cenu obnovy vesnice 2010. Valaši obstáli v silné konkurenci třiceti vesnic z celé Evropy.

Jiří Čunek se v červenci rozhodoval, zda vůbec bude v komunálních volbách kandidovat za domovskou KDU_ČSL.

Ve Střelné se ochráncům přírody nelíbil plán rozšíření obce, a kvůli špačkům nechtěli povolit změnu územního plánu.

V Liptálu v potoku Rokytenka se po bigbítové zábavě utopila pětatřicetiletá žena.

Ve Valašském Meziříčí si zase děti hrály s potkany.

Včelaři na Hornolidečsku museli pálit včelstva kvůli moru.

SRPEN

Roman Zubík dostal 8,5 roku za rozsáhlé podvody při fiktivním prodeji pohonných hmot či sjednávání transakcí s peněžními ústavy.

V náhonu Na Lapači ve Vsetíně utonul třiapadesátiletý bezdomovec.

Vlakové nádraží ve Vsetíně hlídali těžkooděnci. Projížděli zde rozvášnění fanoušci Sparty.

V nemocnicích v regionu skončilo osm houbařů s otravami z hřibů.

Jiří Čunek se rozhodl, že nakonec bude kandidovat za KDU–ČSL.

V Policích uhořel třiašedesátiletý muž. Při opravě auta se mu vzňal benzin v nádrži.

V Meziříčí střílel z balkonu namol opilý čtyřiašedesátiletý muž. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

ZÁŘÍ

Ministr sociálních věcí Jaromír Drábek odvolal ředitele vsetínského Úřadu práce Miroslava Mrázka. Prý za manažerské selhání.

Zemřel emeritní ředitel rožnovského skanzenu, etnograf a folklorista Jaroslav Štika.

Cyklistický ultramaratonec Josef Trchalík z Lačnova projížděl s novináři Českou republikou.

Teplárna v Zubří odřízla lidem teplou vodu. Radnice hned podala trestní oznámení.

Děti ze základních a mateřských škol na Rožnovsku zažily své olympijské hry.

Baníkovci doslova vymlátili vsetínský stadion Na Lapači. Pořadatelská služba situaci nezvládla a opomněla přivolat těžkooděnce, kteří čekali před zimákem.

V Rožnově začaly předvolební tahanice. Lukáš Křenek z Valašské Bystřice obvinil kandidáta za ODS Miroslava Janoška z vyhrožování. Prý mu chtěl zapálit auto.

Vrchní soud rozhodl, že majetky Lhoty a Vsetína budou vyňaty z konkurzní podstaty kauzy Wojtoň –Kovex. Lhota tak získala zpět lesy a Vsetín například Lidový dům.

ŘÍJEN

Komunální volby udělaly tentokrát na radnicích a obecních úřadech v regionu vítr. Především Vsetín se stal středem zájmu médií celé republiky. Přestože Jiří Čunek získal nejvíce preferenčních hlasů, zvítězila tamní ODS, která jej za starostu odmítla. Jednání o kolalici zde trvala nejdéle v celém regionu.

Opět po celém Valašsku vzplály strážní ohně. Nová tradice zaujala lidi napříč Beskydy a Javorníky. Na vrcholcích hor hořelo celkem 23 vater.

Řidiči bojovali s kolonami mezi Vsetínem a Valašským Meziříčím, kde se rozjely rozsáhlé opravy.

V Brankách náhle zemřel scénárista Jiří Křižan. Do povědomí veřejnosti se dostal filmem Je třeba zabít Sekala. Byl poradcem prezidenta Václava Havla a zakladatelem Občanského fóra.

V Mikulůvce uhořel v rodinném domku třiatřicetiletý muž.

LISTOPAD

Železniční trať mezi Meziříčím a Rožnovem se stala v listopadu tratí smrti. Vlak zde během několika dní smetl tři auta a jednoho cyklistu.

Luboš Lacina z Valašského Meziříčí dostal za vytlačení dalšího auta z dálnice pět let za mřížemi.

V Rožnově hořel vícefunkční dům v centru města. Škody dosáhly výše několika milionů.

Starostkou Vsetína se nakonec stala Iveta Táborská. Nespokojení voliči nicméně přišli na ustavující zastupitelstvo projevit svůj názor. Chtěli totiž Jiřího Čunka.

V Choryni se upálil čtyřiašedesátiletý muž. Polil se hořlavinou a zapálil.

PROSINEC

Maskovaný útočník s pistolí v ruce přepadl bar ve Vsetíně. Lekl se ale barmančiny fenky a utekl.

Ve skanzenu vyrostlo několik nových dřevěnic. Zásluhu na přírůstku mají Norské fondy, které expozici Městečko pod Radhoštěm zafinancovaly.

Region sužovaly na střídačku sněhové kalamity, mráz i náhlé oblevy.

Policisté chytili Romana Zubíka, který v říjnu nenastoupil trest a vyexpedovali jej do věznice.

Dvaačtyřicetiletá žena pobodala v bytě ve Vsetíně svého pětapadesátiletého partnera. Muž útok přežil, recidivistka skončila ve vazbě.

Rybářům na Meziříčsku se ulevilo. Mohou odstřelovat kormorány, kteří jim v zimě decimují stavy ryb v Bečvě.